Newsello.pl

35. rocznica wyborów. Tłumy na Placu Zamkowym przywitały Donalda Tuska [FOTO]

4 czerwca to symboliczny dzień w dziejach Polski. 35 lat temu, dokładnie tego dnia, odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory. Właśnie z tej okazji Platforma Obywatelska zdecydowała się zorganizować wiec na Placu Zamkowym w Warszawie.
Marsz 4 czerwca Fot; Mirra Fesun
Marsz 4 czerwca Fot; Mirra Fesun

Zobacz zdjęcia z wydarzenia>>

Wydarzenie rozpoczęło się we wtorek po godzinie 18. Zgromadzony tłum, w większości z biało-czerwonymi flagami, przywitał premiera Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej.

Przemówienia liderów

Po przemówieniu Tuska, głos zabrali między innymi Rafał Trzaskowski oraz Lech Wałęsa, którego obecność wywołała entuzjazm wśród uczestników. Tłum odśpiewał mu gromkie „Sto lat!”.

Liczba uczestników

Według doniesień Onetu, około godziny 18:30 na Placu Zamkowym zgromadziło się około 15 tysięcy osób, zajmując powierzchnię około 9 tysięcy metrów kwadratowych. Jeszcze bardziej imponujące są dane przekazane przez ratusz. – Według szacunków stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, w kulminacyjnym momencie wiecu Donalda Tuska na Placu Zamkowym uczestniczyło około 30 tysięcy osób – powiedziała w rozmowie z Onetem Monika Beuth, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy.

Znaczenie wydarzenia

Wiec na Placu Zamkowym, zorganizowany przez Platformę Obywatelską, miał na celu uczczenie historycznej rocznicy i przypomnienie o znaczeniu wolności i demokracji. Wybór daty nie był przypadkowy – 4 czerwca to dzień, który na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako symboliczne zwycięstwo nad reżimem komunistycznym.

ip
Fot: Mirra Fesun 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również