Newsello.pl

7 edycja festiwalu PLASTER - zapowiedź

Już 20 maja rusza 7 edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER! W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest twórczość projektantów z Ukrainy.
Plaster
Plaster

Przygotowane zostały nie tylko 4 różne wystawy prezentujące wybór najciekawszych plakatów i projektów typograficznych z tego kraju, ale także warsztaty kaligraficzne i typograficzne, otwartą konferencję z udziałem twórców polskich i ukraińskich oraz inne wydarzenia towarzyszące. Nie zabraknie także, jak co roku, imprezy muzycznej z oprawą VJ-ską.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest WOLNY!

7 Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER 20-22 maja 2016

PROGRAM FESTIWALU:

20.05 piątek
11.00–16.00
Konferencja: Survival Design – projektowanie przetrwania / Kino, CSW
Prelegenci: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stepien (Hakobo), Krzysztof Iwanski
Kurator konferencji: Nikodem Pręgowski.
19.00
Otwarcie festiwalu i wernisaż wystaw:
Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko-ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW
20.00
Prelekcja – Grafprom Studio / Kino, CSW
21.00
MOQHA + VJ Tekturka / Koncert live act

21.05 sobota
10.00–14.00, 15.00–18.00
Warsztaty kaligraficzne z Oleksim Chekalem / Labsen, CSW

22.05 niedziela
10.00–14.00, 15.00–18.00
Warsztaty typograficzne z Grafprom Studio / Labsen, CSW
Wydarzenie towarzyszące festiwalowi: 19.05 / czwartek, g. 19.00

Instalacja site-specific pracowników i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka, koncert VJ / Galeria S, Zakład Plastyki Intermedialnej UMK, ul. Mickiewicza 121.

Szczegółowy program pod linkiem:
WYSTAWY (20.05-31.07.2016)
https://www.facebook.com/events/218637331837731/

Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko–ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW

Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster poświęcona jest sztuce projektowania graficznego z Ukrainy. Celem tego wydarzenia jest ukazanie różnorodności postaw twórczych oraz poszukiwanie cech charakterystycznych ukraińskiego dizajnu. Aby jak najszerzej zaprezentować grafikę użytkową z tego kraju, na festiwalu zobaczymy zarówno prace dojrzałych artystów zajmujących ugruntowaną rolę w kształtowaniu stylistyki ukraińskiego dizajnu, czyli Olega Veklenko, Nikolaya Kovalenko, Oleksiija Chekala, jak i młodych poszukujących twórców działających w takich studiach, jak Grafprom, 3Z i Vikavita lub prowadzących niezależną działalność projektową, jak Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska czy Andriy Shewchenko.

Obok prac odnoszących się do tradycji grafiki projektowej i wykorzystujących elementy kaligrafii i rysunku, na festiwalu prezentowane będą także kompozycje bazujące na nowoczesnych technologiach. Pytanie, które chcemy postawić, dotyczy tego, jak dalece projektowanie graficzne twórców ukraińskich czerpie z tradycji, a w jakim stopniu scala się z globalnymi trendami współczesnego dizajnu. Kluczowym elementem tegorocznej edycji Plastra będą wystawy: indywidualna wystawa Nikolaya Kovalenki, polsko-ukraińska prezentacja wielkoformatowych plakatów przed budynkiem CSW pod tytułemDesign vs Crisis, typograficzna wystawa na III piętrze CSW – Typua, oraz Open Design – ukazująca działalność ukraińskich studiów graficznych (na tarasie budynku CSW). Wystawą towarzyszącą festiwalowi będzie instalacja site-specific w studenckiej Galerii S, którą stworzą studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka.

KONFERENCJA SURVIVAL DESIGN (20.05.2016)
Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie konferencja zatytułowana Survival Design, która dotyczyć będzie nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie – odbędzie się ona 20 maja, w godzinach 11.00-16.00. Jej uczestnicy, czyli: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom Studio), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stępień (Hakobo), Krzysztof Iwański podejmą próbę zdefiniowania aktywności projektowej poprzez uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne.

WARSZTATY (21-22.05.2016)
https://www.facebook.com/events/1182077151802853/

Dwa dni festiwalu – 21 i 22 maja – wypełnią spotkania warsztatowe. W pierwszym dniu uczestnicy spotkają się z Oleksiejem Czekalem, wybitnym ukraińskim kaligrafem, który poprowadzi zajęcia oparte na manualnym tworzeniu znaków literniczych w kontekście kompozycji plakatowej. Drugiego dnia dizajnerzy ze studia Grafprom zmierzą się z tematem typografii eksperymentalnej opartej na fizyczności liter.

KONCERT (20.05.2016)
https://www.facebook.com/events/2020593031499043/

Live Act składu MOQHA w towarzystwie VJ'a TEKTURKI.
MOQHA to skład który łączy tradycję z nowoczesnością, instrumenty akustyczne z elektroniką, dźwięki organiczne z syntetycznymi. Ich muzyka nacechowana dużą dawką emocji, to kolaż różnych gatunków muzycznych. 31 stycznia 2016 roku wydali swoją debiutancką EPkę „Fractalz”. Skład: Łukasz "Phattcut" Gołąbek ( beats, guitar, piano, mix) gitarzysta oraz producent pochodzący z Kłodzka. Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej na PWSZ w Nysie, kierunek - instrumentalistyka: gitara elektryczna. W czerwcu 2014 ukazała się jego EPka „Raices”, którą remiksami wzbogacili czołowi polscy producenci: Teielte i En2ak z wytwórni U Know Me Records oraz Eufoteoria. Michał „Drzymek” Drzymkowski (trumpet, piano) absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej na PWSZ w Nysie, kierunek - instrumentalistyka: trąbka. wcześniej związany m.in. z: Nu Place, Stereo3, Zebra. Inspirujący się przeróżną muzyką – począwszy od jego ulubionej grupy Deftones poprzez współczesną elektronikę aż po jazz’owych guru takich
jak Miles Davis, Chet Baker, Erik Truffaz czy Christian Scott.

VJ:
Tomek Spera - (vel Tekturka, vel T100) artysta grafik, vj, którego
twórczość związana jest z nowymi mediami; projektuje na potrzeby druku i internetu, tworzy identyfikacje wizualne, wideoklipy. Razem z streetartową grupą Kotlina Kru od 2011 rewitalizuje przestrzenie malując murale, graffiti; organizując wystawy, imprezy.Współtworzy oddolną inicjatywę kreatywną Alter.Nacja. Debiutem grupy była instalacja audiowizualna "Posłuchaj to trzeba zobaczyć" na festiwalu sztuki alternatywnej Podwodny Wrocław 2014. Jako VJ udzielał się w projektach: Mixtura, Tempus Fantasy, Katarzyna Borek, Phattcut, Moqha.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również