Przygotowane zostały nie tylko 4 różne wystawy prezentujące wybór najciekawszych plakatów i projektów typograficznych z tego kraju, ale także warsztaty kaligraficzne i typograficzne, otwartą konferencję z udziałem twórców polskich i ukraińskich oraz inne wydarzenia towarzyszące. Nie zabraknie także, jak co roku, imprezy muzycznej z oprawą VJ-ską.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest WOLNY!
7 Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER 20-22 maja 2016
PROGRAM FESTIWALU:
20.05 piątek
11.00–16.00
Konferencja: Survival Design – projektowanie przetrwania / Kino, CSW
Prelegenci: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stepien (Hakobo), Krzysztof Iwanski
Kurator konferencji: Nikodem Pręgowski.
19.00
Otwarcie festiwalu i wernisaż wystaw:
Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko-ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW
20.00
Prelekcja – Grafprom Studio / Kino, CSW
21.00
MOQHA + VJ Tekturka / Koncert live act
21.05 sobota
10.00–14.00, 15.00–18.00
Warsztaty kaligraficzne z Oleksim Chekalem / Labsen, CSW
22.05 niedziela
10.00–14.00, 15.00–18.00
Warsztaty typograficzne z Grafprom Studio / Labsen, CSW
Wydarzenie towarzyszące festiwalowi: 19.05 / czwartek, g. 19.00
Instalacja site-specific pracowników i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka, koncert VJ / Galeria S, Zakład Plastyki Intermedialnej UMK, ul. Mickiewicza 121.
Szczegółowy program pod linkiem:
WYSTAWY (20.05-31.07.2016)
https://www.facebook.com/events/218637331837731/
Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko–ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW
Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster poświęcona jest sztuce projektowania graficznego z Ukrainy. Celem tego wydarzenia jest ukazanie różnorodności postaw twórczych oraz poszukiwanie cech charakterystycznych ukraińskiego dizajnu. Aby jak najszerzej zaprezentować grafikę użytkową z tego kraju, na festiwalu zobaczymy zarówno prace dojrzałych artystów zajmujących ugruntowaną rolę w kształtowaniu stylistyki ukraińskiego dizajnu, czyli Olega Veklenko, Nikolaya Kovalenko, Oleksiija Chekala, jak i młodych poszukujących twórców działających w takich studiach, jak Grafprom, 3Z i Vikavita lub prowadzących niezależną działalność projektową, jak Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska czy Andriy Shewchenko.
Obok prac odnoszących się do tradycji grafiki projektowej i wykorzystujących elementy kaligrafii i rysunku, na festiwalu prezentowane będą także kompozycje bazujące na nowoczesnych technologiach. Pytanie, które chcemy postawić, dotyczy tego, jak dalece projektowanie graficzne twórców ukraińskich czerpie z tradycji, a w jakim stopniu scala się z globalnymi trendami współczesnego dizajnu. Kluczowym elementem tegorocznej edycji Plastra będą wystawy: indywidualna wystawa Nikolaya Kovalenki, polsko-ukraińska prezentacja wielkoformatowych plakatów przed budynkiem CSW pod tytułemDesign vs Crisis, typograficzna wystawa na III piętrze CSW – Typua, oraz Open Design – ukazująca działalność ukraińskich studiów graficznych (na tarasie budynku CSW). Wystawą towarzyszącą festiwalowi będzie instalacja site-specific w studenckiej Galerii S, którą stworzą studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka.
KONFERENCJA SURVIVAL DESIGN (20.05.2016)
Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie konferencja zatytułowana Survival Design, która dotyczyć będzie nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie – odbędzie się ona 20 maja, w godzinach 11.00-16.00. Jej uczestnicy, czyli: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom Studio), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stępień (Hakobo), Krzysztof Iwański podejmą próbę zdefiniowania aktywności projektowej poprzez uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne.
WARSZTATY (21-22.05.2016)
https://www.facebook.com/events/1182077151802853/
Dwa dni festiwalu – 21 i 22 maja – wypełnią spotkania warsztatowe. W pierwszym dniu uczestnicy spotkają się z Oleksiejem Czekalem, wybitnym ukraińskim kaligrafem, który poprowadzi zajęcia oparte na manualnym tworzeniu znaków literniczych w kontekście kompozycji plakatowej. Drugiego dnia dizajnerzy ze studia Grafprom zmierzą się z tematem typografii eksperymentalnej opartej na fizyczności liter.
KONCERT (20.05.2016)
https://www.facebook.com/events/2020593031499043/
Live Act składu MOQHA w towarzystwie VJ'a TEKTURKI.
MOQHA to skład który łączy tradycję z nowoczesnością, instrumenty akustyczne z elektroniką, dźwięki organiczne z syntetycznymi. Ich muzyka nacechowana dużą dawką emocji, to kolaż różnych gatunków muzycznych. 31 stycznia 2016 roku wydali swoją debiutancką EPkę „Fractalz”. Skład: Łukasz "Phattcut" Gołąbek ( beats, guitar, piano, mix) gitarzysta oraz producent pochodzący z Kłodzka. Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej na PWSZ w Nysie, kierunek - instrumentalistyka: gitara elektryczna. W czerwcu 2014 ukazała się jego EPka „Raices”, którą remiksami wzbogacili czołowi polscy producenci: Teielte i En2ak z wytwórni U Know Me Records oraz Eufoteoria. Michał „Drzymek” Drzymkowski (trumpet, piano) absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej na PWSZ w Nysie, kierunek - instrumentalistyka: trąbka. wcześniej związany m.in. z: Nu Place, Stereo3, Zebra. Inspirujący się przeróżną muzyką – począwszy od jego ulubionej grupy Deftones poprzez współczesną elektronikę aż po jazz’owych guru takich
jak Miles Davis, Chet Baker, Erik Truffaz czy Christian Scott.
VJ:
Tomek Spera - (vel Tekturka, vel T100) artysta grafik, vj, którego
twórczość związana jest z nowymi mediami; projektuje na potrzeby druku i internetu, tworzy identyfikacje wizualne, wideoklipy. Razem z streetartową grupą Kotlina Kru od 2011 rewitalizuje przestrzenie malując murale, graffiti; organizując wystawy, imprezy.Współtworzy oddolną inicjatywę kreatywną Alter.Nacja. Debiutem grupy była instalacja audiowizualna "Posłuchaj to trzeba zobaczyć" na festiwalu sztuki alternatywnej Podwodny Wrocław 2014. Jako VJ udzielał się w projektach: Mixtura, Tempus Fantasy, Katarzyna Borek, Phattcut, Moqha.