Newsello.pl

CreativeMorningsWRO i kwietniowa "gra" z autorem muzyki do Wiedźmina 3!

Z Los Angeles do wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki – Mikołaj Stroiński wystąpi na CreativeMornings we Wrocławiu i podzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, na temat motywu przewodniego tej edycji – "game".
CreativeMorningsWRO i kwietniowa "gra" z autorem muzyki do Wiedźmina 3! [fot. materiały prasowe – mikolaistroinski.com]
CreativeMorningsWRO i kwietniowa "gra" z autorem muzyki do Wiedźmina 3! [fot. materiały prasowe – mikolaistroinski.com]

Mikołaj Stroiński

Artysta urodził się w Nairobi, a komponuje w Los Angeles. 20 kwietnia będzie zaś gościem CreativeMornings we Wrocławiu. Utwory Mikołaja Stroińskiego można usłyszeć w filmach, serialach, grach i programach telewizyjnych. Kompozytor znany m.in jako twórca soundtracka do "Wiedźmin 3: Dziki Gon", opowie w Narodowym Forum Muzyki o kolejnym globalnym temacie spotkań – Game.

Prywatnie Mikołaj Stroiński miał okazję żyć na kilku kontynentach. Podczas studiów w Polsce zachwycił się dźwiękami fortepianu i twórczością Oscara Petersona, jednego z najwybitniejszych pianistów jazzowych w historii. Zawodowo wymarzył sobie jednak zupełnie inną drogę. Zamiast jeździć po całym świecie z koncertami i wydawać kolejne płyty, zaczął komponować utwory na potrzeby filmów, polskich i zagranicznych seriali oraz gier. Muzyka to dla niego nie tylko tło historii, ale także sposób na jej dopowiadanie.

Muzyka pomaga w wyrażaniu emocji, których nie da się przekazać za pomocą obrazu czy dialogów. Dzięki temu obraz i zawarta w nim treść stają się wielowymiarowe, a muzyka może porwać odbiorcę w ciekawą i pełną emocji podróż.

– pisze Mikołaj Stroiński na swojej stronie internetowej

Kwietniowe CreativeMorningsWRO

Podczas spotkania CreativeMorningsWRO kompozytor zinterpretuje temat "Game" przez pryzmat własnych doświadczeń. Mikołaj Stroiński stworzył oprawę muzyczną do kilkunastu gier. Przez prawie dwa lata pracował nad soundtrackiem ostatniej części wiedźmińskiej trylogii, w której gracze wcielają się w tytułową postać Geralta z Rivii ze słynnej sagi Andrzeja Sapkowskiego. Mikołaj Stroiński porównuje swoją pracę do roli architekta:

Gdy fabuła otwiera przed graczami nowe drzwi, jako kompozytor mogę zdecydować, jakie emocje chcę w nich wywołać, na przykład radość, niepewność czy smutek. To tak, jakbym odpowiadał za wystrój pomieszczenia, w którym siedzimy. Odczucia, obraz i muzyka muszą tworzyć w każdym momencie jedną całość.

– opowiada Mikołaj Stroiński.

20 kwietnia kompozytora i jego utworów będzie można posłuchać w wyjątkowym miejscu dla artystów. Po raz pierwszy uczestnicy spotkania CreativeMorningsWRO będą gośćmi Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury w kraju, a także nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sal koncertowych, które słyną z doskonałej, światowej klasy akustyki. NFM w szybkim czasie stało się kulturalnym sercem miasta – przy instytucji działa wiele zespołów artystycznych, organizowane są także liczne festiwale prezentujące zarówno muzykę klasyczną, jak i jazzową czy elektroniczną.

Osiągnięcia Stroińskiego

Polski kompozytor, który na co dzień mieszka w Los Angeles. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Jego utwory ilustrowały słynne filmy, seriale i gry video. Muzyk współpracował również z największymi stacjami telewizyjnymi m.in. HBO, Discovery Channel, History Channel i FOX.

Najbardziej znanym tytułem w dorobku Mikołaja Stroińskiego jest "Wiedźmin 3" (Dziki Gon oraz dodatek Krew i Wino), którą pokochały miliony fanów na całym świecie. Utwory kompozytora podbiły serca także fanów innych gier, czego dowodem jest nominacja do nagrody Game Developers Choice Awards 2015, jaką otrzymała muzyka z "The Vanishing of Ethan Carter". Jego kompozycje usłyszymy również w licznych filmach i serialach ("Bez Tajemnic", "Paradoks" i "Zbrodnia"), przy których współpracował m.in. z reżyserami Agnieszką Holland, Wojciechem Smarzowskim i Borysem Lankoszem.

Szczegóły wydarzenia

Agenda na 20 kwietnia 2018 r. (piątek):

  • 08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie
  • 09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie
  • 09:10 – 09:30 – wystąpienie Mikołaja Stroińskiego
  • 09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie (można wracać do pracy) :)

Jak wziąć udział?

  • Miejsce: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
  • Zapisy internetowe ruszają w poniedziałek 16 kwietnia o godz. 11:00 na stronie internetowej wydarzenia.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

Więcej informacji, oraz zapisy na wydarzenie, do znalezienia na oficjalnej stronie internetowej inicjatywy CreativeMornings.

fot. materiały prasowe – Jeffrey Phillips

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Nowa trasa Polonus – wygodny dojazd z Warszawy do Szczawnicy! [fot. materiały prasowe / Polonus]

Nowa trasa Polonus – wygodny dojazd z Warszawy do Szczawnicy!

Newsy
czwartek, 30 sierpnia 2018, 09:37
Urlop to jedno, ale komfortowy dojazd i odjazd z miejsca wypoczynku może mieć znaczy wpływ na nasze wrażenia z wycieczki. Poznaj miejscowość i połączenie, dzięki którym wrześniowy odpoczynek umożliwi Ci pełne naładowanie baterii!

Zobacz również