Newsello.pl

Nietuzinkowa przestrzeń biurowa na mapie Warszawy - Biuro Wyborowa Pernod Ricard

Zadanie dla wykonawcy było konkretne: urzeczywistnić odważny projekt autorstwa Massive Design. W szalonym tempie, bo w ciągu 14 tygodni, Tétris zagospodarował na nowo 2400 mkw nowego biura Wyborowa Pernod Ricard w budynku Lumen (Złote Tarasy).
Wyborowa Pernod Ricard made by Tétris
Wyborowa Pernod Ricard made by Tétris

Budowa wymagała koordynacji 30 ekip. Zdarzało się, że na miejscu pracowało jednocześnie 350 osób.

Nie byłby to wynik rekordowy, gdyby nie fakt, że poprzeczka postawiona przez architekta była wysoko. Na przykład wykonanie na powierzchni biurowej „stacji metra”, pełniącej funkcję sali konferencyjnej. - Mieliśmy już w swojej historii zrobienie w biurowcu symulatora do gry w golfa czy profesjonalnego studia nagrań, ale metro budowaliśmy po raz pierwszy – komentuje Maciej Duda, dyrektor operacyjny Tétris. Pomieszczenie jest w rzeczywistości salą konferencyjną obrazującą jeden z produktów – gin o brytyjskich korzeniach. Mamy tu stylizowany fragment starej stacji w Londynie, z oryginalnymi grafikami i logotypami. Wyzwaniem było np. wykonanie krzywizny ścian, odpowiadającej okrągłym tunelom metra czy naturalne ułożenie płytek na łukach ścian. Dalej trzeba było stworzyć efekt trójwymiarowych drzwi, otwierającego się wagonu metra... To wszystko wygląda bardzo realistycznie, szczególnie przy pierwszej wizycie.

Inną ciekawostką był profesjonalnie wyposażony i zaopatrzony bar, który z sentymentu firma postanowiła przenieść ze swojej poprzedniej siedziby i udoskonalić. Stanowi on jedną z kluczowych przestrzeni biura, a jednocześnie miejsce umożliwiające organizację większych spotkań i prezentacji. Jego konstrukcja jest imponująca, może tu pracować 6-8 barmanów jednocześnie. – Zainstalowaliśmy oświetlenie, pozwalające aranżować dowolne spotkania, od poważnych aż po dosyć swobodne eventy. W podłodze, ścianach i sufitach zamontowaliśmy specjalne wygłuszenia, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom budynku - dodaje Maciej Duda z Tétris.

- Biuro to jest nasz zawodowy dom, bo tu spędzamy lwią część służbowego życia. Podczas realizacji Tétris wniknął w ukryte i często nieartykułowane potrzeby związane ze specyfiką naszej działalności i zaproponował rozwiązania dostosowane do prestiżu firmy oraz reputacji marek produktów. Od momentu, kiedy nawiązaliśmy współpracę, Tétris wyprzedzał nasze oczekiwania, odpowiadał na pytania zanim je zadaliśmy – tak przeprowadzkę podsumował Andrzej Szumowski, wiceprezes zarządu Wyborowa Pernod Ricard.  

Dla wykonawcy jednym z większych wyzwań były instalacje. Im bardziej oryginalna wizja architekta, tym trudniej zaimplementować ją w budynku, który nie jest już najmłodszy. Tétris  wykonał kompletny projekt systemów: klimatyzacji, wentylacji, instalacji oświetlenia, elektryki, struktury logicznej oraz IT. Najważniejsze było dostosowanie instalacji do zaproponowanej architektury wnętrza, tak aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz komfort pracy w zgodzie z przepisami. Trzeba było na przykład wykonać otwarte sufity, co zmusiło projektantów instalacji do zmiany urządzeń w budynku, tak aby z jednej strony dostarczyć powietrze, a z drugiej zapewnić dobrą akustykę.

Przy tak skomplikowanych realizacjach kluczowe znaczenie dla klienta ma sprawne zarządzanie projektem. I żeby prace były zakończone w terminie.  - Najważniejsze dla nas było zaufanie do wykonawcy, przy tak wielu punktach styku w koordynacji prac. Nasza specjalizacja to produkcja i dystrybucja alkoholu, a nie budowa biur. Zależało nam więc na partnerze, który solidnie przeprowadzi nas także przez wymogi i niuanse prawne, abyśmy nie mieli problemów z odbiorem technicznym i użytkowanie biura w długim terminie – podkreśla Krzysztof Krakowiak, kierownik administracji Wyborowa Pernod Ricard.

Zastosowany przez Tétris model biznesowy Design & Build, w którym wykonywane było biuro Wyborowej, umożliwia terminową koordynację prac budowlanych i mocne trzymanie się budżetu. Zapewnia on wszystkim stronom łatwość zarządzania projektem. W Design & Build wykonawca zarządza całym procesem i uzupełnia wszystkie brakujące elementy: od projektu, przez budowlane prace wykończeniowe, koordynację współpracy z zarządca budynku i inwestorem, koordynowanie ekip podwykonawców, po odpowiedzialność za pełną zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

W tej realizacji projekt architektoniczny wnętrza został sporządzony przez Massive Design, ale już projekt instalacji, wszystkie elementy wykonawcze i koordynacja całości były w gestii Tétris.  Po stronie Wyborowej Pernod Ricard za nadzór inwestorski nad wszystkimi pracami technicznymi związanymi z planowaniem i aranżacją powierzchni, a także ich finansowym rozliczeniem, odpowiadali eksperci z firmy doradczej JLL.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również