Newsello.pl

Ostatni dzwonek - dostępna aborcja teraz. Protesty kobiet w Polsce [FOTO]

W dniu 7 stycznia 2024 roku odbyły się demonstracje w kilku polskich miastach pod hasłem "Ostatni dzwonek - dostępna aborcja teraz". Uczestnicy manifestacji postulowali zmiany w przepisach dotyczących przerywania ciąży.
Aborcja Warszawa Fot: Matylda Szewczyk/newsello.pl
Aborcja Warszawa Fot: Matylda Szewczyk/newsello.pl

O proteście:

Data wybrana na protest była symboliczna, przypadająca na 31. rocznicę uchwalenia "kompromisu aborcyjnego" z 1993 roku, który reguluje kwestie planowania rodziny, ochrony płodu ludzkiego i dopuszczalności przerywania ciąży. Demonstracje odbyły się m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Jedna z organizatorek manifestacji, przemawiając przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie, podkreśliła, że obecny czas, z nowym rządem i zmianami w parlamencie, niesie ze sobą konieczność rewizji przepisów aborcyjnych. Zaznaczyła, że obecne ugrupowania polityczne zdobyły władzę dzięki sprzeciwowi wobec restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji. Organizatorka oświadczyła, że kobiety nie godzą się na kompromisy ani skomplikowane procedury. Jeśli nowa władza nie wprowadzi godnej, dostępnej i nowoczesnej aborcji, skończy tak jak poprzednia - obaleniem przez kobiety.

Podczas protestu wielokrotnie podkreślano, że wcześniejsze protesty dotyczące aborcji miały kluczowe znaczenie dla obecnej konfiguracji władzy, sugerując, że bez tych działań politycznych zmiany rządowe byłyby niemożliwe.

Dlaczego protestują?

Przyczyny protestów są związane z obecnymi przepisami, które legalizują aborcję tylko w dwóch sytuacjach: w przypadku gwałtu oraz gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. Trzecia przesłanka, dotycząca uszkodzenia płodu na podstawie badań prenatalnych, została uznana za niezgodną z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2022 roku.

W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy, które dążyły do liberalizacji przepisów aborcyjnych. Wśród postulatów znalazło się gwarantowanie prawa do opieki zdrowotnej w postaci przerywania ciąży do 12. tygodnia oraz, w określonych sytuacjach, po tym terminie.

W wyniku tych wydarzeń debata na temat prawa aborcyjnego w Polsce zdaje się być na nowo otwarta, a społeczeństwo jednoznacznie wyraża swoje oczekiwania wobec rządzących. Czas pokaże, czy te demonstracje doprowadzą do oczekiwanych zmian w przepisach aborcyjnych w Polsce.

ip
Fot: Matylda Szewczyk

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również