Newsello.pl

Pierwszy krok do ekologii

W perspektywie trwającego w Paryżu Szczytu klimatycznego oraz ostatniego raportu Europejskiej Agencji Środowiska, tematy związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego przybrały na znaczeniu.
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Apele dotyczą przede wszystkim redukcji gazów cieplarnianych wytwarzanych głównie przez sektor energetyczny. Czy nie warto jednak zacząć od lokalnego propagowania ekologicznych działań i pokazania mieszkańcom, że każdy z nich może mieć swój wkład w oczyszczanie środowiska?


Budowanie ekologicznej świadomości to proces, który powinien zacząć się już od najmłodszych lat. Wiedzą o tym uczestnicy konkursu „Bądź EKO poznaniakiem” – inicjatywy, której celem było promowanie ekologicznych postaw u dzieci i młodzieży poprzez plastykę. I edycja konkursu spotkała się z ogromnym odzewem, zarówno wśród uczestników (ponad 300 nadesłanych prac), jak i internautów (ponad 27 tys. oddanych głosów). Aktywność i zaangażowanie poznaniaków pokazało, że sprawy związane z ekologią są dla nich bardzo ważne.

Pomimo tego, że konkurs został oficjalnie zakończony 1 grudnia, podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta, przyniesie on długofalowe efekty. Wszystko dzięki śmieciarkom, na których znalazły się zwycięskie prace uczniów z różnych grup wiekowych. Okazuje się więc, że ekologia może być promowana również niestandardowymi nośnikami, dzięki czemu głoszone hasła na dłużej zostaną w pamięci odbiorców.

Czy tego typu przedsięwzięcia rzeczywiście mogą być efektywne?

Arkadiusz Stasica, Wiceprezydent Poznania, gość specjalny gali „Bądź EKO poznaniakiem”, podczas spotkania z laureatami powiedział, że jako przedstawiciel Miasta Poznania jest bardzo zadowolony z idei, formy oraz sposobu realizacji konkursu. Był również przekonany co do tego, że w przyszłych latach Poznań dalej będzie propagował zachowania proekologiczne.
Obecnie, przed każdym państwem stoi szereg wyzwań. Jednym z nich niewątpliwie jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego i ochrona środowiska. Warto jednak pamiętać, że wiele zmiany zaczynają się od małych kroków. Zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, dobrze jest zacząć od propagowania pozytywnych postaw w swojej okolicy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również