Apele dotyczą przede wszystkim redukcji gazów cieplarnianych wytwarzanych głównie przez sektor energetyczny. Czy nie warto jednak zacząć od lokalnego propagowania ekologicznych działań i pokazania mieszkańcom, że każdy z nich może mieć swój wkład w oczyszczanie środowiska?
Budowanie ekologicznej świadomości to proces, który powinien zacząć się już od najmłodszych lat. Wiedzą o tym uczestnicy konkursu „Bądź EKO poznaniakiem” – inicjatywy, której celem było promowanie ekologicznych postaw u dzieci i młodzieży poprzez plastykę. I edycja konkursu spotkała się z ogromnym odzewem, zarówno wśród uczestników (ponad 300 nadesłanych prac), jak i internautów (ponad 27 tys. oddanych głosów). Aktywność i zaangażowanie poznaniaków pokazało, że sprawy związane z ekologią są dla nich bardzo ważne.
Pomimo tego, że konkurs został oficjalnie zakończony 1 grudnia, podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta, przyniesie on długofalowe efekty. Wszystko dzięki śmieciarkom, na których znalazły się zwycięskie prace uczniów z różnych grup wiekowych. Okazuje się więc, że ekologia może być promowana również niestandardowymi nośnikami, dzięki czemu głoszone hasła na dłużej zostaną w pamięci odbiorców.
Czy tego typu przedsięwzięcia rzeczywiście mogą być efektywne?
Arkadiusz Stasica, Wiceprezydent Poznania, gość specjalny gali „Bądź EKO poznaniakiem”, podczas spotkania z laureatami powiedział, że jako przedstawiciel Miasta Poznania jest bardzo zadowolony z idei, formy oraz sposobu realizacji konkursu. Był również przekonany co do tego, że w przyszłych latach Poznań dalej będzie propagował zachowania proekologiczne.
Obecnie, przed każdym państwem stoi szereg wyzwań. Jednym z nich niewątpliwie jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego i ochrona środowiska. Warto jednak pamiętać, że wiele zmiany zaczynają się od małych kroków. Zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, dobrze jest zacząć od propagowania pozytywnych postaw w swojej okolicy.