Newsello.pl

Polski dąb Bolko w czołówce europejskich drzew

W międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016 zwyciężyło Najstarsze drzewo miasta Bátaszék na Węgrzech. Polski dąb Bolko z Hniszowa – zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2015 Klubu Gaja – uplasował się na 4. miejscu wśród 15. drzew z całej Europy.
Dąb Bolko Fot. Grzegorz Chwesiuk
Dąb Bolko Fot. Grzegorz Chwesiuk

W tegorocznym konkursie wzięło udział blisko 230 tysięcy osób. Na pierwszym miejscu znalazło się Najstarsze drzewo w mieście Bátaszék na Węgrzech zdobywając 72 653 głosów, drugie miejsce zajęła tysiącletnia lipa z miejscowości Tatobity w Republice Czeskiej z wynikiem 43 451 głosów, trzecie miejsce z wynikiem 29 114 głosów zajęła grusza z miejscowości Bošáci - Zabudišová na Słowacji. Polski dąb Bolko otrzymał 23 313 głosów i znalazł się na 4. miejscu.

- Drzewa biorące udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku przypominają nam jak ważny i potrzebny jest nam kontakt z naturą. Spotkanie człowieka z drzewem ożywia opowieści i legendy związane z naszą historią i kulturą. Uczy nas szacunku do przyrody i tradycji. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie się stale powiększać - komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Ceremonia rozdania nagród odbyła się 20 kwietnia 2016 w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Blisko 200 osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione. Heiki Hanso z Estonii, reprezentujący zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – dąb na boisku sportowym, przekazał ręcznie wyrzeźbiona statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji. Przedstawiciele Najstarszego drzewa w mieście Bátaszék na Węgrzech otrzymali także czek na kwotę 560 Euro, która została przekazana przez darczyńców poprzez stronę do głosowania. Będzie ona przeznaczona na sadzenie i ochronę drzew. Pamiątkowy dyplom dla dębu Bolko odebrał w imieniu Gminy Ruda Huta Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Ponad 1000-letni dąb Bolko, rosnący w parku podworskim w Hniszowie, według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego. To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. Ten majestatyczny symbol piękna przyrody jest przedmiotem dumy mieszkańców całego regionu. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu, zwane Bolkowaniem przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób, które zachwycają się ogromem i potęgą pomnikowego drzewa. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 roku. Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja jest organizatorem polskiej edycji konkursu. Już w czerwcu odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2016.

Zobacz wyniki konkursu na http://www.treeoftheyear.org/Uvod.aspx

Więcej informacji:
http://swietodrzewa.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

WKS Kolejkowo Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Podwójna skala sukcesu: Śląsk Wrocław w miniaturze [FOTO]

Newsy
środa, 24 kwietnia 2024, 14:42
Czy przygotowani jesteście na wyjątkową podróż, która przeniesie zawodników Śląska Wrocław do innego wymiaru, gdzie wielkość nie zależy tylko od osiągnięć na boisku, ale również... od skali?

Zobacz również