Autorem tej niezwykłej aranżacji jest Danuta Barańska, dyrektor kreatywny firmy Tétris, specjalizującej się w wykonaniu wnętrz w modelu Design & Build.
Biuro JLL to jeden z ciekawszych przykładów włączania do nowoczesnej architektury motywów narodowych. JLL jest firmą światową, ale bardzo mocno związaną z lokalnym rynkiem. Przy budowie nowej siedziby spółce zależało na pokazaniu swojej polskiej tożsamości - Z ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynikało, że chcieliby, aby wystrój wnętrz kojarzył się z pięknem polskiego krajobrazu, fauną i florą, polskimi symbolami. Oprócz wytycznych czysto praktycznych – jak regulowane biurka, miękkie meble, kanapy, pufy, fotele czy wygodne krzesła – koledzy z JLL chcieli podkreślić wyjątkowe walory naszego kraju – mówi Danuta Barańska z Tétris.
Firma Tétris zaprojektowała i wykonała w modelu Design & Build wszystkie wnętrza JLL w Warsaw Spire. Na każdym piętrze znajduje się od 15 do 20 pomieszczeń różnej wielkości. Są to m.in. małe sale do pracy w skupieniu, pokoje kreatywne i sale do wewnętrznych spotkań. Pracownicy mają do dyspozycji duże kuchnie oraz specjalne miejsca do relaksu.
- Postanowiliśmy oprzeć koncepcję biura na trzech filarach polskości: przyrodzie, nauce oraz tradycji – mówi Danuta Barańska z Tétris. Widać to w pomieszczeniach konferencyjnych. Mamy tu np. sale Bursztyn, Węgiel, Las, Morze, Sól, Plaża, Miód czy Zboże. Każda z nich zaskakuje niespotykanymi materiałami wykończeniowymi. Sala Węgiel ma ściany wyłożone prawdziwym kruszcem w postaci bezpiecznego w użytkowaniu spieku, ściana sali Las zrobiona jest z naturalnego mchu. W Bursztynie transparentny onyx imituje szlachetny kamień, a w Soli biały kwarcyt pokazuje po podświetleniu misterną, kryształową strukturę.
Nie brakuje unikalnych elementów wykończenia, które dopełniają polski charakter przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługuje stół z 1000-letniego drewna dębowego, którego forma imituje kłodę wyrzuconą przez morze, zasypaną piaskiem, a teraz zatopioną w żywicy.
- W projektach Tétris dużą wagę przykładamy do odzwierciedlenia w architekturze charakteru danej firmy, jej wartości, upodobań pracowników. JLL odwiedza na co dzień wielu klientów z zagranicy, stąd pomysł mocnej ekspozycji polskich walorów w pomieszczeniach reprezentacyjnych – wyjaśnia Danuta Barańska z Tétris. Bardziej subtelny charakter mają za to kuchnie i części wspólne. Postawiliśmy tam na sielskie krajobrazy, z elementami kojarzącymi się z polską naturą. Są piękne murale, fototapety ze zdjęciami łąk, panele sufitowe w kształcie skrzydeł bocianów. Ciekawym motywem jest też koronka. Jej wzór przewija się w dekoracjach ścian (np. murale autorstwa Adama Jastrzębskiego), podłóg czy w elementach wykończeniowych.
Z punktu widzenia operacyjnego, kluczowe znaczenie miało wykonanie biura JLL w pełnym modelu Design & Build. Oznacza to, że zarówno projekt, jak i prace budowlane, realizowane były przez jedną firmę. Tétris odpowiadał za proces wykonawczy, koordynację wszystkich partnerów, a także zgodność z przepisami prawa.
Model Design & Build ma tę zaletę dla inwestora, że jeden podmiot odpowiada za jakość, koszty i terminowość. To także komfort dla architekta, bo mając z góry nakreślony budżet i zakres, może skupić się wyłącznie na projektowaniu. Warszawskie biuro JLL, ale także wcześniejsze realizacje Tétris, jak np. Whirlpool czy MMC, to przykłady pełnego modelu Design & Build (architekt i ekipy budowlane pochodzą z firmy wykonawcy). Jednak warto zauważyć, że koncepcja zintegrowanego zarządzania projektem równie dobrze sprawdza się we współpracy z zewnętrznymi pracowniami architektonicznymi. Przykładem takich realizacji z ostatnich miesięcy są chociażby nowe warszawskie siedziby EY oraz Wyborowej Pernod Ricard czy ekskluzywne apartamenty Park Lane przy ul. Podchorążych.
Lądek-Zdrój po powodzi: odbudowa i trudna droga do normalności [FOTO]
Lądek-Zdrój, malownicze miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, zostało poważnie dotknięte przez niedawną powódź, która przyniosła ogromne zniszczenia.