Newsello.pl

„Przystanek Miasto 2017” – rusza projekt „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM

Wspólnie dowiedzmy się, jaka jest prawda o polskich miastach dziś i jak będzie wyglądała ich sytuacja w przyszłości!
„Przystanek Miasto 2017” – rusza projekt „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM
„Przystanek Miasto 2017” – rusza projekt „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM

W piątek, 1 grudnia br. na łamach „Gazety Wyborczej” i w Radiu TOK FM rozpoczął się projekt „Przystanek Miasto 2017”, czyli wielka dyskusja o przyszłości polskich miast. Dokładnie 10 lat po pierwszej edycji „Przystanku” dziennikarze, czytelnicy i słuchacze będą wspólnie sprawdzać, jakie są współczesne miasta w Polsce i czego oczekują ich mieszkańcy – dzięki publikacjom, specjalnym debatom, a także wyjątkowemu sondażowi uwzględniającemu głosy ponad 16 tys. respondentów.

„Przystanek Miasto 2017” to wielkie badanie i projekt redakcyjny „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM, w który zaangażowanych jest 19 miast. Jego celem jest przedstawienie wyjątkowej opowieści o największych miejscowościach w kraju oraz pobudzenie rozmowy o ich rozwoju i ofercie dla mieszkańców, zwłaszcza w lokalnej społeczności. Twórcy projektu chcą poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: czy za 10 lat – z powodu wyczerpania funduszy unijnych i zapaści demograficznej - skończy się „złota era” polskich miast; czy po latach ożywienia partycypacja obywatelska jest w kryzysie; jak rewolucja ekologiczna i cyfrowo-technologiczna zmieni nasze miasta; czy grozi nam recentralizacja w zarządzaniu miastami.

Dokładnie 10 lat temu „Gazeta Wyborcza” przeprowadziła kampanię „Przystanek Miasto 2007” – ogólnopolską debatę o przyszłości polskich miast, które stanęły przed niepowtarzalną, historyczną wręcz szansą wsparcia swego rozwoju funduszami unijnymi. W roku 2007 pierwsze poważne przedsięwzięcia były już w toku, dlatego kampania stawiała pytania o akceptację dla kierunków tych zmian, o poziom satysfakcji mieszkańców z warunków życia w ich miastach, o ich oczekiwania.

Po dziesięciu latach chcemy się znów na chwilę zatrzymać, wysiąść na „Przystanku Miasto” i zobaczyć, jak daleko zajechaliśmy. Przyjrzymy się, jak dziś wyglądają nasze miasta i jak się w nich teraz żyje. Zastanowimy się też wspólnie z mieszkańcami, jak powinien wyglądać „Przystanek Miasto 2027” – mówi Wojciech Bartkowiak, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Teraz, w ogólnopolskiej „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl ukazały się pierwsze wyniki nowego badania sondażowego, a w nich: jak oceniamy nasze miasta, co w nich lubimy, a co nam przeszkadza. „Gazeta Wyborcza" zleciła badanie 19 polskich miast - dzięki niemu dowiemy się, jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto, jak identyfikują jego słabe i mocne strony oraz czego oczekują od władz. Firma Kantar Millward Brown spytała ponad 16 tysięcy osób w wieku powyżej 18 lat o komunikację publiczną, uchodźców, pracę, sport, kulturę i wiele innych spraw. Miasta zostały porównane ze sobą, by sprawdzić, jak wielkie metropolie różnią się od mniejszych miejscowości oraz czy stereotypowy pogląd o różnicach w poglądach i aspiracjach między Polską wschodnią i zachodnią ma związek z rzeczywistością.

Publikacje pod hasłem „Przystanek Miasto 2017” będą się pojawiać na łamach „Gazety Wyborczej” przez cały grudzień. Co piątek czytelnicy znajdą je w ogólnopolskim wydaniu, ale projekt będzie przede wszystkim obecny na lokalnych stronach dziennika – w każdym z miast pod indywidualnym tytułem, np. „Przystanek Poznań 2017” czy „Przystanek Wrocław 2017”. Dodatkowo, strona internetowa Gazety Wyborczej, agreguje wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu.

Przez cały czas trwania „Przystanku Miasto 2017” Radio TOK FM będzie analizować wyniki badań wraz z ekspertami oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami o jakości życia w ich miastach.

Dyskusję w ramach projektu będą poszerzać też dwie debaty, organizowane przez „Gazetę Wyborczą” w warszawskiej siedzibie redakcji. Pierwsza z nich odbędzie się 15 grudnia br. pod hasłem „Koniec złotej ery polskich miast?”, a głos zabiorą w niej eksperci, aktywiści miejscy, politycy oraz sami mieszkańcy. Więcej informacji na stronie internetowej „Przystanku Miasto”

„Przystanek Miasto 2017" wspiera autopromocja na stronie internetowej i łamach „Gazety Wyborczej”, oraz na profilach dziennika w mediach społecznościowych.

Partnerzy projektu to 18 miast i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w których przeprowadzono badanie.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Nowa trasa Polonus – wygodny dojazd z Warszawy do Szczawnicy! [fot. materiały prasowe / Polonus]

Nowa trasa Polonus – wygodny dojazd z Warszawy do Szczawnicy!

Newsy
czwartek, 30 sierpnia 2018, 09:37
Urlop to jedno, ale komfortowy dojazd i odjazd z miejsca wypoczynku może mieć znaczy wpływ na nasze wrażenia z wycieczki. Poznaj miejscowość i połączenie, dzięki którym wrześniowy odpoczynek umożliwi Ci pełne naładowanie baterii!

Zobacz również