Newsello.pl

Start egzaminów maturalnych 2024. Pierwsze wyzwanie z języka polskiego [FOTO]

7 maja 2024 roku, rozpoczęły się egzaminy maturalne, które potrwają do 25 maja. Około 263 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpi do tych ważnych sprawdzianów.
Matura 2024 Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl
Matura 2024 Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Zobacz zdjęcia z matury we Wrocławiu>>

We wtorek rano o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

Matura 2024: Język polski

W ramach nowej formuły matury w 2024 roku, uczniowie stają przed egzaminem z języka polskiego trwającym 240 minut, czyli cztery godziny. Egzamin składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich sprawdza umiejętności czytania ze zrozumieniem, argumentacji i poprawnego posługiwania się językiem polskim. Druga część wymaga odpowiedzi na pytania, głównie otwarte, dotyczące lektur polskich, podczas gdy trzecia to napisanie wypracowania o długości przynajmniej 300 wyrazów. Wybór tematu do wypracowania nie wiąże się z konkretnymi lekturami.

Punkty do uzyskania w poszczególnych częściach egzaminu różnią się. Pierwsza część przynosi 10 punktów, druga 15, a trzecia aż 35. Łącznie można zdobyć 60 punktów, jednak do zaliczenia egzaminu wymagane jest uzyskanie co najmniej 18 punktów. Próg zdawalności, zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi egzaminów maturalnych, wynosi 30 procent.

Harmonogram egzaminów w kolejnych dniach

W środę maturzyści stawią czoła egzaminowi z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu ich czeka egzamin z języka kaszubskiego, z łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

W czwartek rano odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, zaś po południu oczekiwane są egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz z języka włoskiego. Natomiast w piątek rano przeprowadzony zostanie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

Ogłoszenie wyników

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki matur oraz indywidualne wyniki uczniów 9 lipca 2024. To ważny dzień dla wszystkich tegorocznych maturzystów, gdyż poznają swoje osiągnięcia w tym ważnym etapie życia szkolnego.

ip
Fot: Krzysztof Zatycki 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również