Teresa Latuszewska-Syrda, jurorka z obszaru łączenia ludzi w przestrzeni miejskiej: Przestrzeń miejska to nie tylko to, co widać na pierwszy rzut oka. To nie tylko budynki i ulice itp. To także ludzie, którzy tę przestrzeń wypełniają. Miasta tylko z pozoru nie należą do nikogo. Dlatego w ramach programu LECHSTARTER liczę na projekty, które przypomną, że miasta służą mieszkańcom. Czekam na pomysły wykorzystujące puste lokalizacje, zapomniane przestrzenie i brzydkie ściany czy chodniki. Warto takim miejscom dać drugie życie i pokazać, że mogą służyć mieszkańcom, być miejscem spotkań ze sztuką czy innymi ludźmi.
Do aktywnego włączenia mieszkańców w akcję i kreowanie pomysłów zachęca Filip Springer, juror programu LECHSTARTER z obszaru estetyzacji miast: Byłoby wspaniale, gdyby z akcji skorzystały przede wszystkim lokalne grupy mieszkańców zaangażowanych w przemianę okolicy, w której sami mieszkają. W Polsce ciągle zbyt mało jest takiego oddolnego, bezinteresownego zaangażowania w upiększanie miast i ułatwianie życia w nich. Takich projektów, za którymi stoją lokalne stowarzyszenia i miejscy aktywiści, oczekuję najbardziej.
Grzegorz Marczak (Antyweb.pl), juror z obszaru nowych technologii: Liczę na pojawienie się projektów związanych bezpośrednio z mieszkańcami miasta: na sprytne pomysły usprawniające życie mieszkańców, małe zmiany, które realnie mogą poprawić aspekty ich funkcjonowania w dużej aglomeracji. Projekty pozwalające poprawić poruszanie się po mieście, usprawnić przepływ informacji. Wyodrębnić kluczowe informacje, wiedzę i przedstawić je w sposób nie tylko zrozumiały, ale również prosty. Liczę na projekty integrujące, angażujące, dopingujące zaangażowanie społeczności. Czasem mała zmiana może wywołać naprawdę duże efekty.
Grzegorz Młynarski (Kwiatki Bratki), juror z obszaru zazieleniania przestrzeni miejskich: Od uczestników programu LECHSTARTER oczekuję przede wszystkim, aby proponowane rozwiązania powstały w dialogu z mieszkańcami. Na podstawie nawet małej diagnozy, która pokaże, że te zmiany zdecydowanie podniosą komfort i zdrowie mieszkańców, przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności i poprawy estetyki. Jednocześnie mogą być odpowiedzią na współczesne problemy: zanieczyszczenie powietrza, zbyt duże zużycie wody, szarej (niezielonej) przestrzeni, braku dostępu do ekologicznych upraw, zmniejszania się gatunków rzadkich ptaków lub owadów zapylających.
Głosowanie
27 kwietnia na stronie programu LECHSTARTER rozpocznie się ogólnopolskie internetowe głosowanie na najlepsze pomysły. Dużą rolę w tym, które propozycje zostaną zrealizowane, odegra zdolność lokalnych społeczności do mobilizowania się i zachęcania do głosowania na projekty z ich najbliższego otoczenia. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu. Wtedy poznamy 25 zwycięskich projektów, które zostaną przez zgłaszające je podmioty wdrożone i pozytywnie zmienią miejską przestrzeń.
Pełny regulamin akcji LECHSTARTER na stronie projektu: www.urbanforms.org/lechstarter. Partnerem akcji jest Fundacja Urban Forms.
Lądek-Zdrój po powodzi: odbudowa i trudna droga do normalności [FOTO]
Lądek-Zdrój, malownicze miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, zostało poważnie dotknięte przez niedawną powódź, która przyniosła ogromne zniszczenia.