Newsello.pl

System wymiany powietrza. Zasady wentylacji

Lubimy przebywać w pomieszczeniach, w których jest czym oddychać. Świeże, wolne od zanieczyszczeń, drobnoustrojów i brzydkich zapachów powietrze pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, poprawia koncentrację i nie naraża nas na infekcje dróg oddechowych.
Zasady wentylacji
Zasady wentylacji

Ale jakość powietrza ma wielkie znaczenie również dla stanu pomieszczeń, w których przebywamy. Zbyt duży poziom wilgoci prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, które z czasem wnikają głęboko w ściany oraz inne elementy budynku i je niszczą. Dlatego tak istotne jest, by każdy budynek posiadał sprawny system wentylacji.

Negatywne skutki braku wentylacji


Przebywając w jednym pomieszczeniu przez dłuższy czas sami negatywnie wpływamy na jakość zebranego w nim powietrza – zużywamy tlen i produkujemy dwutlenek węgla. Do tego należy dodać wilgoć powstającą w łazienkach i kuchniach, obecność drobnoustrojów, kurzu i innych zanieczyszczeń, np. ulatniających się z otaczających nas przedmiotów oparów związków chemicznych i gazów. To wszystko sprawia, że powietrze wokół nas staje się nieświeże, brzydko pachnie, ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz stan całego mieszkania. Mało wydajna wentylacja lub jej całkowity brak prowadzą do nagromadzenia się negatywnych warunków i uniemożliwiają komfortowe korzystanie z pomieszczenia.

Dwa typy wentylacji

We współczesnym budownictwie stosuje się dwa rodzaje wentylacji. Pierwszą z nich jest wentylacja grawitacyjna, wykorzystująca naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, czyli ruch powietrza w wyniku różnicy ciśnień. Powietrze wewnątrz budynków jest cieplejsze i tym samym lżejsze od tego, które znajduje się na zewnątrz – ciśnienie między nimi w naturalny sposób dąży do wyrównania, dlatego zimne masy świeżego powietrza napływają do wnętrza, ciepłe i nieświeże powietrze ulatuje rurami wentylacyjnymi. Wentylacja grawitacyjna jest wciąż najpowszechniej stosowana, choć posiada kilka minusów: nie da się kontrolować jej intensywności, w okresie jesienno-zimowym prowadzi do znacznych ubytków ciepła, jej prawidłowe działanie wymaga obecności wiatru. Ponadto na skuteczność tego typu wentylacji wpływa szczelność zamontowanych okien i drzwi. Jeśli są mało szczelne, w mieszkaniu panuje ciągły przeciąg, jeśli są zbyt szczelne – wentylacja w ogóle nie działa.

Wentylacja mechaniczna

Alternatywą jest wentylacja mechaniczna, wykorzystująca działanie wentylatorów elektrycznych, montowanych w wylotach kanałów wentylacyjnych w ścianach lub sufitach. Ich działanie również opiera się na wykorzystaniu różnicy ciśnień – podczas obrotu wirnika po obu jego stronach wytwarzają się dwie strefy ciśnieniowe, dzięki czemu możliwe jest przemieszczenie masy powietrza wzdłuż kanału wentylacyjnego na zewnątrz. Ich zastosowanie daje wszystkie możliwości, których nie daje wentylacja grawitacyjna: kontrolę nad przepływem powietrza i uniezależnienie od warunków pogodowych na zewnątrz.

Zasady wentylacji

Niezależnie od tego, którą formę wybierzemy, skuteczność wentylacji zależy od kilku czynników, przede wszystkim czystości i drożności kanałów wentylacyjnych oraz ich szczelności. Zanieczyszczone kanały wentylacyjne nie tylko gorzej spełniają swoją funkcję, ale stają się również siedliskiem drobnoustrojów. Nieszczelność systemu wentylacji może z kolei prowadzić do przenikania wilgoci z powietrza w głąb ścian i ich stopniowego niszczenia. Jeśli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną (szczególnie istotną w kuchni i łazience, czyli pomieszczeniach o największym stężeniu wilgoci i zanieczyszczeń), powinniśmy zwracać uwagę na jakość i parametry wentylatorów, m.in. ich wydajność oraz poziom generowanego szumu. W poszczególne elementy wentylacji warto zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców, takich jak hurtownia Centrowent, posiadająca w swojej ofercie produkty wielu uznanych marek.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

WKS Kolejkowo Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Podwójna skala sukcesu: Śląsk Wrocław w miniaturze [FOTO]

Newsy
środa, 24 kwietnia 2024, 14:42
Czy przygotowani jesteście na wyjątkową podróż, która przeniesie zawodników Śląska Wrocław do innego wymiaru, gdzie wielkość nie zależy tylko od osiągnięć na boisku, ale również... od skali?

Zobacz również