Newsello.pl

Tydzień Wege: 18 lat Inspirującej Edukacji i Smakowitych Doznań!

Już niebawem, od 18 do 26 maja, odbędzie się Tydzień Wege - największy i najstarszy event promujący kuchnię roślinną i weganizm w Polsce.
Wege Fot: materiały prasowe
Wege Fot: materiały prasowe

W tym roku impreza świętuje pełnoletniość, co stanowi symboliczny dowód na to, że idee wegetariańskie i wegańskie zdobywają coraz większą popularność w społeczeństwie. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który ma na celu promocję diety roślinnej oraz zdrowego stylu życia. Wydarzenia planowane są na terenie całej Polski, kontynuując edukacyjną misję, która rozpoczęła się osiemnaście lat temu.

Świadoma dieta: Weganizm na gruncie rzeczywistości

Magdalena Góra, koordynatorka ogólnopolskich obchodów wydarzenia, podkreśla znaczenie Tygodnia Wege w kształtowaniu nowych postaw wobec żywienia i stylu życia.

"Wydarzenia typu Tydzień Wege mają głęboki sens, przyczyniając się do zmiany myślenia o żywieniu i stylu życia" - wyjaśnia. W Polsce już 10% populacji to wegetarianie, a 6% to weganie, a liczby te stale rosną. Świadomość społeczeństwa na temat zalet diety roślinnej również wzrasta, dowodząc, że prawidłowo skomponowana dieta oparta na roślinach może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. "Kiedy zaczynaliśmy, sytuacja ta wyglądała zgoła inaczej, dlatego też wierzymy, że wydarzenia typu OTW mają głęboki sens" - dodaje Magdalena Góra.

 

Wydarzenia i atrakcje: Bogaty program imprezy

W tegorocznej edycji imprezy znalazły się atrakcje takie jak festiwal Weganokracja w Toruniu, live cooking show w łódzkim Parku Źródliska, spotkanie z influencerami Juszes i Tomkiem Mędrkiem w Gdańsku, wegański automasaż twarzy we Wrocławiu czy pokaz filmu „Reiwa” w Rzeszowie. W Warszawie miłośnicy kuchni roślinnej będą mogli zintegrować się na wegańskim grillu, a także spróbować produktów partnerów wydarzenia podczas ulicznej degustacji.

Zdrowie i wegański styl życia: Eksperci wyjaśniają

Sandra Marciniak, dietetyczka kliniczna i koordynatorka kampanii prozdrowotnych w Fundacji Viva!, podkreśla korzyści zdrowotne wynikające z diety wegańskiej, pod warunkiem właściwego jej zbilansowania i suplementacji.

"Jeśli fundament diety stanowią warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste zboża i orzechy, a do tego nie zapominamy o suplementacji witamin B12, D3 czy kwasów omega-3, nie powinniśmy się obawiać, że czegoś nam zabraknie" - tłumaczy.

Goście i wykłady: Edukacja i integracja

Wydarzenie będzie gościć takie autorytety jak doktor psychologii Sławomir Jarmuż oraz profesor Piotr Skubała, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat przekonywania do szlachetnych idei oraz wpływu diety na ratowanie planety. Nie zabraknie także wykładu na temat roślinnych zamienników nabiału oraz 15. edycji Biegu Wegańskiego, wydarzenia łączącego kuchnię roślinną z radością biegania.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji do poznania zdrowych nawyków żywieniowych, integracji społeczności zainteresowanej kuchnią roślinną oraz promocji idei szacunku dla zwierząt i ochrony środowiska!

Program wydarzenia: 

WARSZAWA

Bez spiny, jem rośliny – degustacja uliczna
21 maja (wtorek)/ Chmielna 19 / 17.00–19.00 / wstęp wolny

Roślinne alternatywy dla nabiału - wykład i warsztaty z mgr Sandrą Marciniak
22 maja (środa) / Gniazdo, Krucza 17 / 17.30–19.30 / zapisy

Grillowanie na weganie
25 maja (sobota) / Emilii Plater 31 / 14.00–18.00 / zapisy

Bieg Wegański
26 maja (niedziela) / Wybrzeże Gdyńskie 4 / 8.00 / zapisy

Spotkanie z Magazynem Vege: wręczenie Grand Prix Katarzynie Puzyńskiej
26 maja (niedziela) / Bracka 20 / 17.00–18.30 / wstęp wolny

INNE MIASTA:

Weganokracja #10 Toruń
18 maja (sobota) 12.00–17.00 Dom kultury BYDGOSKIE Przedmieście / wstęp wolny

Ratuj Ziemię dietą / Tychy
20 maja (poniedziałek) 18.00 ul. Barona 30 Tychy / Dwa wykłady prof. Piotra Skubały „Dieta roślinna ratunkiem dla planety Ziemia” oraz „Umiar ratunkiem dla planety Ziemia” / wstęp wolny

Pokaz filmu „Reiwa" oraz spotkanie z twórcami / Łódź

20 maja (poniedziałek) 17.30 Biblioteka Tuvim ul. Tuwima 46 / wstęp wolny

Siła z roślin! /Bełchatów
21 maja (wtorek) 17.00 Plac Narutowicza / wstęp wolny / zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Bełchatowskiego

Wegański automasaż twarzy / Wrocław
22 maja (środa) 17.00 Restauracja Vega Sukiennice 1/2 (wejście od, Rynek 27a / wstęp wolny

Mądre przekonywanie do szczytnych idei / Wrocław
23 maja (czwartek) 18.00 WenderEDU Świętego Józefa 1/3 / Wykład doktora Sławomira Jarmuża / wstęp wolny

Wege Speed Friending / Łódź
23 maja (czwartek) 18.00 6 dzielnica Piotrkowska 102 / obowiązują bilety

Live cooking show z Dominiką Czapską / Łódź
24 maja (piątek) 17.00 Park Źródliska pod Tubajką / wstęp wolny

Pokaz filmu „Reiwa" oraz spotkanie z twórcami / Rzeszów
25 maja (sobota) 17.00 Kino Zorza w Rzeszowie/ wstęp wolny

Rozmowy o weganizmie / Gdańsk
25 maja (sobota) 16.00 Sztuka Wyboru ul. Słowackiego 19 Gdańsk / wstęp wolny

ip
Fot: materiały prasowe 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również