Newsello.pl

Umorzenie śledztwa po błędnym wyroku w sprawie Tomasza Komendy. Wstrząsająca historia polskiego wymiaru sprawiedliwości

Ostatnie ogłoszenie przez prokuraturę umorzenia postępowania w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez prokuratorów, sędziów i biegłych w kontekście niesłusznego skazania Tomasza Komendy budzi wiele kontrowersji.
Tomasz Komenda Fot: Krzysztof Zatycki/Newsello.pl
Tomasz Komenda Fot: Krzysztof Zatycki/Newsello.pl

Początek dramatu:

Historia młodej dziewczyny zgwałconej i zamordowanej w sylwestrową noc 1996 roku to jedno z najbardziej bulwersujących i skomplikowanych śledztw w Polsce. W 1999 roku oskarżono 23-letniego Tomasza Komendę, co zapoczątkowało lawinę błędów prowadzących do skazania mężczyzny na 25 lat więzienia.

Przedawnienie fałszywych zeznań skazanych mężczyzn, próbujących pomóc Komendzie, rzuca światło na zaniedbania funkcjonariuszy policji i biegłych. Te elementy składają się na opresyjną historię, która doprowadziła do niesłusznego wyroku i wieloletniego więzienia niewinnego człowieka.

Powrót do wolności:

15 marca 2018 roku to dzień, w którym Tomasz Komenda odzyskał wolność po interwencji funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Sąd Najwyższy ponownie przeczytał akta sprawy, stwierdzając niewinność Komendy.

Zakończenie sprawy:

"28 grudnia ub.r. Prokuratura Okręgowa w Łodzi ogłosiła umorzenie śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez prokuratorów Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, sędziów oraz ławników Sądu Okręgowego we Wrocławiu i sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Powodem umorzenia postępowania było stwierdzenie braku znamion czynów zabronionych" oświadczył zastępca rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Tomasz Szczepanek.

"Postępowanie w zakresie niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów, sędziów i ławników zostało umorzone, gdyż nie mieli świadomości nieprawidłowości przy wydawaniu opinii przez biegłych. Obie opinie dotyczące śladów uzębienia i zapachów zostały wydane w sposób nieprawidłowy" – wyjaśnił.

Cień na polskim systemie prawnym:

Sprawa Tomasza Komendy to głęboki cień na polskim systemie prawnym, który rzuca światło na potrzebę gruntownej reformy. Niesłuszne skazania i brak konsekwencji dla tych, którzy są odpowiedzialni za błędy systemu, stawiają pytania o sprawiedliwość i przejrzystość w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Obecnie konieczne jest zastanowienie się, jakie kroki podejmie się, aby uniknąć podobnych pomyłek w przyszłości i zapewnić, że sprawiedliwość w Polsce stanie się niepodważalna i dostępna dla wszystkich. Sprawa Tomasza Komendy powinna stać się momentem refleksji i przyspieszenia reformy systemu prawnego, aby uniknąć tragedii tego rodzaju w przyszłości.

 ip
Fot: Krzysztof Zatycki 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również