Od stycznia do października 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył 2,45 mln pasażerów. Dla porównania - w całym 2016 roku było to 2,42 mln podróżnych.
– To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, a trzeba zauważyć, że przed nami jeszcze dwa miesiące – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Wszystko wskazuje na to, że do końca roku osiągniemy prognozowany wynik ponad 2,8 mln obsłużonych pasażerów. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba ponad 50 kierunków, w tym 12 nowości, między innymi Palermo, Neapol, Agadir, Zurych czy nasza ostatnia nowość - Zanzibar.
Tylko w październiku 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 239 tys. pasażerów (20,5% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku) i odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Ogromną popularnością cieszyły się połączenia czarterowe (tu wzrost wyniósł 27,2%), niskokosztowe (23,1%) i krajowe (16,2%). Przybyło również podróżujących liniami sieciowymi do największych europejskich lotnisk przesiadkowych (wzrost o 14,2%).
Gorące południe
Październik przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z tanich połączeń na południe Europy, które są realizowane przez linie Ryanair. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów lecących do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Przebojem października była Teneryfa – na tej trasie zajętych było średnio ponad 96% miejsc. W przypadku Malagi, Lizbony czy Rzymu około 94-93%.
- Jesteśmy przekonani, że popularność południowych połączeń będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przyjemne temperatury przyciągają urlopowiczów również jesienią i zimą - mówi Dariusz Kuś. - Dodatkowo przewoźnicy zaproponowali gorące nowości – Agadir, Neapol, a także Palermo, do którego nasi pasażerowie mogą polecieć tanimi liniami jako jedyni w Polsce – dodaje.
Wśród połączeń niskokosztowych cały czas dużą popularnością cieszą się loty na Wyspy Brytyjskie. Najlepszy wynik zanotowano na trasie do Dublina - samoloty były wypełnione w blisko 95%. Równie dobre wyniki zaobserwowano w przypadku rejsów do Cork, Bristolu czy Shannon (około 94%).
Biznes rośnie w siłę
Wzrosło zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych (ponad 35,1 tys. pasażerów). Bardzo dobre wyniki notuje Frankfurt nad Menem. W tym przypadku zajętych było średnio około 79% miejsc.
- Lufthansa dostrzega potencjał Frankfurtu, dlatego w sezonie zimowym zwiększyła liczbę rejsów na tej trasie do czterech dziennie. Nowy sezon rozpoczęliśmy witając uroczyście na naszym lotnisku nowego przewoźnika, linie SWISS, które latają do Zurychu - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - To trasa, o którą zabiegaliśmy od lat. We Wrocławiu swoje siedziby ma wiele szwajcarskich firm, między innymi Credit Suisse czy UBS – dodaje.
Zurych jest ważnym połączeniem także ze względu na możliwość wygodnej przesiadki na trasie do Ameryki Północnej czy Azji, między innymi Bostonu, Delhi czy Dubaju.
Z biurem podróży do Zanzibaru
W październiku podróżni chętnie korzystali z ofert biur podróży - było ich ponad 9 tys. To o ponad 27% więcej niż w ubiegłym roku. W zimowym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar. Nowy kierunek na ten sezon ogłosiło biuro podróży Itaka. Pierwszy lot zostanie zrealizowany 7 stycznia 2018 roku.
- To będzie najdalsze miejsce, do którego dotrzemy bezpośrednio z wylotem z Wrocławia. Połączenia z Wrocławia będą realizowane raz w tygodniu. Podróżni mogą się zdecydować na wypoczynek siedmio- lub czternastodniowy. Ruszyła sprzedaż wycieczek – mówi Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.
Warto pamiętać, że przez cały rok wrocławscy podróżni mają do dyspozycji kierunki całoroczne. Są to Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa, zimowa nowość czarterowa, Lanzarote i Fuerteventurę) oraz Egipt (Hurghadę).
Do końca marca w Porcie Lotniczym Wrocław obowiązuje zimowy rozkład lotów 2017/2018. Znalazło się w nim ponad 50 połączeń - niskokosztowych, biznesowych i oferowanych przez biura podróży.