Zobacz zdjęcia małego "Bali"
Jego beztroski uśmiech podbija serca wszystkich, a już teraz można obserwować jego śmiałe harce na zewnętrznym wybiegu, gdzie bawi się pod czujnym okiem opiekuńczej matki.
Kolejny krok w ochronie gatunku:
Bali to kolejny potomek zebry Chapmana, który urodził się we wrocławskim zoo. Poprzednio Bera przyniosła na świat młodego Bado, a Bronia została matką Bazyla urodzonego w czerwcu 2023 roku. Ostatnie trzy lata to okres, w którym na świat przyszły wyłącznie samce tego gatunku, co wzbudza nadzieję na dalszy sukces hodowlany.
Historia zagrożonego gatunku - Zebra Chapmana
Zebra Chapmana, blisko spokrewniona z wymarłym podgatunkiem zebry stepowej, kwaggą, jest obiektem szczególnej troski. Ostatni osobnik kwaggi zmarł w 1884 roku w ogrodzie zoologicznym w Amsterdamie, a głównym zagrożeniem dla Chapmana stały się nieograniczone polowania, prowadzące do podniesienia ryzyka wyginięcia tego gatunku.
W zoo we Wrocławiu żyją obecnie dwa gatunki zebr: Chapmana i Hartmanna. O ile pierwsze preferują środowisko stepowe, o tyle drugie wybierają obszary górskie. Różnice w umaszczeniu są również widoczne, gdyż u zebr Chapmana między czarnymi pasami występują brązowawe lub szarawe smugi, a jedną z ich charakterystycznych cech jest gęsta, stojąca grzywa.
Zebry Chapmana żyją zazwyczaj w rodzinnych stadach, gdzie hierarchia obejmuje od 10 do 12 osobników. Często można je spotkać w towarzystwie antylop, strusi, a nawet bawołów. Stare ogiery to jedyni samotnicy. W afrykańskiej równinie Serengeti odbywa się fascynujące widowisko, gdzie setki tysięcy zebr, gazeli Thomsona i antylop gnu podążają za świeżymi pastwiskami na ponad 3 tysiące kilometrów.
Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna wrocławskiego zoo, podkreśla:
Narodziny młodego ogierka to ważny krok w kierunku ochrony tego gatunku. Jednakże, głównymi zagrożeniami dla zebr Chapmana są utrata siedlisk związana z rozwojem rolnictwa, kłusownictwo oraz susze. Obecna populacja zebr jest bardziej narażona na wyginięcie, niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza ze względu na wpływ susz na dostępność pożywienia.
Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo nie tylko cieszy oko zwiedzających, ale przede wszystkim stanowi nadzieję na dalszy rozwój programów ochrony gatunków zagrożonych. Ogierek Bali staje się ambasadorem swojego gatunku, zachęcając do troski o dziką przyrodę i konieczność jej ochrony.
ip
Fot: Krzysztof Zatycki