Newsello.pl

Lądek-Zdrój po powodzi: odbudowa i trudna droga do normalności [FOTO]

Lądek-Zdrój, malownicze miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, zostało poważnie dotknięte przez niedawną powódź, która przyniosła ogromne zniszczenia.
Lądek Zdrój Fot; Krzysztof Zatycki
Lądek Zdrój Fot; Krzysztof Zatycki

Zobacz jak wygląda miasto po powodzi>>

Lądek-Zdrój, malownicze miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, zostało poważnie dotknięte przez niedawną powódź, która przyniosła ogromne zniszczenia. W wyniku tego kataklizmu miejscowość, znana z zabytkowych budynków i termalnych źródeł, stała się obrazem chaosu i destrukcji.

Dwa Oblicza Lądka-Zdroju

Kataklizm uderzył w Lądek-Zdrój z ogromną siłą, przynosząc nawałnicę wody, która spustoszyła znaczne obszary miasta. Część zdrojowa, w której znajdują się piękne uzdrowiskowe domy i park, przetrwała w stosunkowo dobrym stanie. Kuracjusze, którzy przybyli tu na wypoczynek, nie spodziewali się nadchodzącej katastrofy. W ciągu kilku minut rzeka Biała Lądecka gwałtownie wezbrała, a woda wdarła się do budynków, niszcząc wszystko na swojej drodze. Obecnie w wielu miejscach zalegają gruz, błoto i szczątki niesione przez falę powodziową.

Druga część miasta, położona bliżej rzeki, ucierpiała najbardziej. Tam błoto, żwir i zniszczone sprzęty domowe tworzą krajobraz, który przypomina bardziej plan filmowy katastroficznego filmu niż rzeczywistość. Zniszczone są całe domy, a w niektórych miejscach widoczne są tylko fundamenty budynków. Na ulicach można znaleźć fragmenty drzew, elementy wyposażenia domowego, a nawet kawałki ścian budynków, które zostały zmiecione przez wodę.

Straty i Potrzeby Mieszkańców

Powódź zniszczyła wiele mostów, w tym historyczny XVI-wieczny most św. Jana, który przetrwał nawet powódź stulecia w 1997 roku. Dziś jest to tylko wspomnienie, a miejscowi z trudem przyswajają skalę zniszczeń. Mieszkańcy, którzy stracili swoje domy, ewakuowali się do wyżej położonych części miasta, gdzie znajdują schronienie w budynkach uzdrowiskowych i pensjonatach. Mimo że woda już opadła, stan rzeki nadal jest wysoki, a wiele budynków grozi zawaleniem.

Obecnie najbardziej palącą potrzebą jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody pitnej i środków czystości. Woda zerwała wiele instalacji wodociągowych, a dostęp do czystej wody jest ograniczony. Burmistrz Lądka-Zdroju, Tomasz Nowicki, apeluje o pomoc w postaci beczkowozów z wodą techniczną oraz żywności i chemii gospodarczej, która będzie niezbędna do usuwania mułu i szlamu zalegającego w domach i na ulicach.

Wsparcie i Pomoc

Na miejsce katastrofy dotarły już dodatkowe patrole policji i wojska, aby zapobiec przypadkom szabrownictwa, które niestety się zdarzały. Mieszkańcy miasta wykazują ogromne zaangażowanie w odbudowę, ale skala zniszczeń jest przytłaczająca. Wiele organizacji i fundacji, takich jak Siepomaga.pl, uruchomiło specjalne zbiórki, aby wesprzeć dotkniętych katastrofą. Każda pomoc, zarówno materialna, jak i finansowa, jest teraz na wagę złota.

Przyszłość Miasta

Odbudowa Lądka-Zdroju będzie wymagała ogromnych nakładów finansowych oraz współpracy wielu instytucji. Mieszkańcy są zdeterminowani, aby odbudować swoje miasto, ale zdają sobie sprawę, że proces ten potrwa długo. W obliczu tak wielkiej katastrofy, jaką była tegoroczna powódź, wspólnota lokalna pokazuje niesamowitą solidarność i wolę walki o lepszą przyszłość. Miejscowi wierzą, że dzięki wzajemnemu wsparciu oraz pomocy z zewnątrz Lądek-Zdrój znów stanie się perłą polskich uzdrowisk.

KZ
Fot: Krzysztof Zatycki 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również