Lokalne zaangażowanie, zapał w odkrywaniu własnego miasta oraz chęć popularyzowania grafiki użytkowej wśród szerokiego grona odbiorców – takie cechy można odnaleźć w działalności Mariana Misiaka, który o mieście i kulturze opowiada za pomocą liter. Projektant jest znany m.in. jako współautor nowego symbolu Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który połączył cztery oddziały placówki i stał się elementem kampanii „Do czterech razy sztuka”, promującej otwarcie Pawilonu Czterech Kopuł w 2016 roku.
Projektant, typograf i publicysta spotka się z uczestnikami CreativeMorningsWRO w piątek 18 maja o godz. 8:30 w nowej klubokawiarni Recepcja przy ul. Ruskiej 46A.
Edycja majowa
Podczas spotkania CreativeMornings Marian Misiak zinterpretuje majowy temat globalnej inicjatywy – Commitment (poświęcenie, zobowiązanie). Grafik opowie o tym, dlaczego warto angażować się w integrację lokalnego środowiska projektowego. Dzięki staraniom jego i innych członków Fundacji 102 po 50 latach przerwy udało się reaktywować Wystawę Wrocławskiej Grafiki Użytkowej, która w jednym miejscu gromadziła zarówno początkujących twórców jak i doświadczonych projektantów. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1966 roku i choć miała odbywać się cyklicznie co dwa lata, na jej kolejną edycję trzeba było czekać aż do XXI wieku.
Inicjatywę kontynuują w tym roku Aleksandra Cembrowicz i Ida Franczak, studentki działające z ramienia Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Najbliższa wystawa rozpocznie się 19 maja w Noc Muzeów. Celem wydarzenia jest uświadamianie mieszkańców na temat roli grafiki użytkowej w życiu codziennym, a dla projektantów - stworzenie miejsca do dyskusji, wymiany spostrzeżeń i wzajemnej edukacji.
Wernisaż będzie oficjalnym otwarciem nowej klubokawiarni Recepcja, która dzień wcześniej podejmie uczestników spotkania CreativeMorningsWRO. Kolejna lokalizacja Strefy Kultury Wrocław będzie przestrzenią swobodnych spotkań, działań twórczych i relaksu, a także punktem informacji o działaniach społeczności skupionej wokół podwórka Ruska 46A. W ciągu dnia jest ono domem dla wielu artystów, galerii i instytucji, wieczorem przyciąga blaskiem zabytkowych neonów.
Marian Misiak
Praktyk i entuzjasta projektowania graficznego, w wolnych chwilach aktywista Fundacji 102. Jest współautorem książek „Zwiedzajcie piastowski Wrocław” o pionierze wrocławskiej grafiki użytkowej Tadeuszu Ciałowiczu i „Paneuropa, Kometa, Hel” o historii rodzimej typografii. Ma na koncie projekty identyfikacji wizualnych dla instytucji kultury, jeden szyld i logo Warszawskiego Transportu Publicznego (jako współautor).
W ostatnim czasie zajmuje się przede wszystkim projektowaniem krojów pism pod szyldem Threedotstype, ale w kwestii lokalnej aktywności nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Szczegóły wydarzenia
Agenda na 18 maja 2018 r. (piątek):
- 08:30-9:00 – rejestracja i śniadanie
- 09:00-9:10 – rozpoczęcie, powitanie
- 09:10-09:30 – wystąpienie Mariana Misiaka: "Od Falanstera do Mody Polskiej czyli krótka historia środowiskowej integracji. Czy z tego się wyrasta?"
- 09:30-10:00 – pytania od publiczności i zakończenie (można wracać do pracy) :)
Jak wziąć udział?
- Miejsce: Recepcja – klubokawiarnia i punkt informacyjny, ul. Ruska 46A, Wrocław.
- Zapisy internetowe ruszają w poniedziałek 14 maja o godz. 11.00 na stronie internetowej wydarzenia.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Więcej informacji, oraz zapisy na wydarzenie, do znalezienia na oficjalnej stronie internetowej inicjatywy CreativeMornings.
Serdecznie zapraszamy!
fot. materiały prasowe: Florine Glück