Newsello.pl

Dzień Wszystkich Świętych – zwyczaje i tradycje na świecie

Z początkiem pierwszego tygodnia listopada Polacy znów tłumnie wyruszą na cmentarze, aby ozdobić groby bliskich. W Polsce ten dzień obchodzony jest w zadumie i z uszanowaniem pamięci zmarłych. A jak wygląda to w innych częściach świata?
Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych

Meksyk
Tamtejsze obchody święta zmarłych (El Dia de los Muertos) są znane na całym świecie i atrakcyjne do tego stopnia, że nierzadko stanowią cel wycieczek turystycznych. Dla reszty świata najbardziej zaskakujący wydaje się fakt, że w ciągu tego czasu Meksykanie zachowują się nadzwyczaj radośnie. A wynika to z ich tradycji pogańskich i pojmowania śmierci nie jako końca wszystkiego, lecz jako początku kolejnego etapu. Równie często komentowanym elementem tej tradycji jest przygotowywanie okolicznościowych specjałów i przynoszenie na groby jedzenia. Jednak to co w te dni przyciąga do Meksyku rzesze turystów to nadzwyczajna feeria barw i kolorowych czaszek, które już na dobre zadomowiły się w światowej popkulturze.

Japonia
Japończycy święto zmarłych obchodzą aż przez cztery dni, za to przypada ono w połowie sierpnia. Podobnie jak Polacy, tłumnie udają się do rodzinnych miejscowości, by wspólnie z bliskimi pomodlić się za dusze bliskich. Japońskie święto Obon, wymaga jednak specjalnych przygotowań - w domach ustawiane są okolicznościowe ołtarze, na których składa się ofiary z jedzenia. Całość atmosfery dopełniają papierowe lampiony, mające wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Kultywując stare tradycje, niektóre rodziny ustawiają dodatkowo przed domem postacie zrobione z warzyw, symbolizujące drogę między zaświatami a doczesnością.

Chiny
Najważniejszym dla Chińczyków świętem związanym ze zmarłymi jest Święto Przodków (Qingming Jie) obchodzone wiosną. Obowiązkowym elementem na cmentarzach tego dnia są kadzidła oraz podarki składane na grobach bliskich, mające zapewnić ich przychylność. Celebrowanie nie odbywa się jednak tylko na cmentarzach, urny będące na co dzień w budynkach wynosi się na rozstawione wokół stoły, które zastawione są kwiatami i jedzeniem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

WKS Kolejkowo Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Podwójna skala sukcesu: Śląsk Wrocław w miniaturze [FOTO]

Newsy
środa, 24 kwietnia 2024, 14:42
Czy przygotowani jesteście na wyjątkową podróż, która przeniesie zawodników Śląska Wrocław do innego wymiaru, gdzie wielkość nie zależy tylko od osiągnięć na boisku, ale również... od skali?

Zobacz również