Rywalizacja o 528 medali, 23 konkurencje, 4300 sportowców, 176 krajów i pierwsza w historii transmisja w Telewizji Polskiej… To właśnie czeka nas od 7. do 18. września. Mowa oczywiście o 15. letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, podczas których zobaczymy około 90 reprezentantów z Polski.
Trochę historii!
Igrzyska paraolimpijskie to drugie pod względem wielkości zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnością. Odbywają się one co cztery lata po igrzyskach olimpijskich i są organizowane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.
Historia igrzysk paraolimpijskich sięga 1948 roku, kiedy Ludwig Guttmann zorganizował równolegle do odbywającej się wtedy w Londynie olimpiady turniej w łucznictwie dla sparaliżowanych weteranów. Za pierwsze igrzyska paraolimpijskie uznaje się jednak zawody, które odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Samą nazwę "paraolimpiada" zaczęto używać dopiero w 1984 roku.
Siła, odwaga i determinacja…
Osoby z niepełnosprawnościami ze względu na swoje deficyty napotykają liczne bariery i trudności w codziennym funkcjonowaniu, ale bariery te przestają mieć znaczenie kiedy chodzi o coś co kochamy robić i odnajdujemy w tym sens naszego życia. Tak właśnie jest w przypadku sportowców z niepełnosprawnościami, którzy pokazują światu, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem i przeszkodą w zdobywaniu sukcesów. Siła, odwaga, determinacja, charakter, niewiarygodne umiejętności sportowe i zdolności fizyczne pozwalają im dotrzeć na sam szczyt. Dzięki wynikom jakie osiągają, przełamują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością i motywują innych do działania.
Mówimy TAK Paraolimpiadzie…
Duch walki naszych sportowców motywuje również organizację – Fundację Jedyna Taka, dlatego też w tym roku podczas Warsztatów Miss Polski na Wózku 2016 postanowiono wykonać sesję sportową pod hasłem "Mówimy TAK Paraolimpiadzie". Promowanie, wspieranie i zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością to główne cele Fundacji. Tą sesją chcą wyrazić wsparcie dla Paraolimpijczyków, którzy już za kilka dni wezmą udział w Igrzyska Paraolimpijskich. Głównym założeniem sesji, którą wykonał Karol Malec było pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością to osoby aktywne, które również mają swoje pasje, marzenia i cele, które chcą osiągać tak jak inni.
To była pierwsza taka sesja na Warsztatach Miss. Do tej pory dziewczyny pozowały w sukniach wieczorowych, bieliźnie czy też w słowiańskich stylizacjach, a każda z tych sesji była bardzo kobieca i pokazywała, że piękno nie ma barier. Z kolei sesja sportowa zupełnie od tego odbiegała. Finalistki musiały wcielić się w rolę sportowców i zapozować z atrybutami, które używane są w sportach paraolimpijskich.
Efekty tej sesji są naprawdę zdumiewające. Każda z dziewczyn świetnie wywiązała się z powierzonego jej zadania, a organizatorzy są dumni z tego co udało nam się osiągnąć i wyrazić.
Zdjęcia: Karol Malec
Fotomontaż: Anapt
Charakteryzacja: Wyższa Szkoła Artystyczna
- Maria Radecka
- Dominika Bielecka
Studio foto: Bemowskie Centrum Kultury
Lądek-Zdrój po powodzi: odbudowa i trudna droga do normalności [FOTO]
Lądek-Zdrój, malownicze miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, zostało poważnie dotknięte przez niedawną powódź, która przyniosła ogromne zniszczenia.