To oni w ogólnopolskim głosowaniu zadecydują, które propozycje zostaną zrealizowane. Głos można oddać na projekty, które zintegrują mieszkańców i umożliwią im kreatywne spędzanie czasu wolnego. Głosować można do 5 czerwca na stronie www.urbanforms.org/lechstarter.
W I etapie Programu LECHSTARTER zostało zgłoszonych około 170 projektów z pomysłami na zmianę polskich miast. Po obradach jury do głosownaia zostało zakwalifikowanych 87. Nadesłane propozycje to odpowiedź na faktyczne potrzeby mieszkańców. Dotyczą one czterech obszarów tematycznych: zazielenianie, zmienianie na ładne, łączenie ludzi i promowanie technologii. W obszarze łącznie ludzi znajdują się propozycje dla osób, dla których ważne jest zwiększenie dostępności do kultury i sztuki. Pojawiły się także ciekawe pomysły na stworzenie miejsc integrujących mieszkańców i dających im możliwość realizowania pasji oraz zainteresowań. Z obszaru łączenie ludzi w miastach można głosować aż na 47 projektów.
- Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas liczba zgłoszonych projektów. To pokazuje z jednej strony potrzebę istnienia programu LECHSTARTER, z drugiej udowadnia, że słusznie największego atutu programu upatrywaliśmy w odwoływaniu się do potencjału lokalnych społeczności. Teraz pora na kolejny sprawdzian – to mieszkańcy muszą zawalczyć, żeby w ich okolicy coś się zmieniło. Na etapie głosowania losy projektów i decyzję o tym, jakie zmiany zajdą dzięki Leszkowi Chmielewskiemu, oddajemy w ich ręce – zachęca do głosowania Karolina Hasińska przedstawiciel Lecha Premium, organizatora akcji.
Na projekty z całej Polski można głosować od 4 maja do 5 czerwca na stronie: www.urbanforms.org/lechstarter. Wśród pomysłów pojawiły się: upiększanie zaniedbanych parków, skwerów czy boisk oraz zazielenianie okolicy. Proponowane są także aplikacje, które usprawnią infrastrukturę miast oraz zadbają o ekosystem. Mieszkańcy poszukujący miejsc do kreatywnych spotkań, także znajdą coś dla siebie. Głosować można również na inicjatywy dotyczące rewitalizacji zapomnianych i zniszczonych obiektów oraz obszarów zielonych. Wszystkie projekty są bardzo różnorodne - wystarczy wejść na stronę programu i oddać głos na ten, który uznamy za najciekawszy!
Jak głosować?
Codziennie każdy może oddać jeden głos. Warto skorzystać z tej możliwości i wybrać ulubione pomysły, które uatrakcyjnią nasze otoczenie. Ogłoszenie wyników nastąpi już w czerwcu. Wówczas poznamy 25 zwycięskich inicjatyw. W ramach programu LECHSTARTER na realizację projektów, które pozytywnie zmienią polskie miasta, przeznaczone zostanie 5 grantów o wartości 100 tysięcy złotych oraz 20 mikrograntów po 25 tysięcy złotych. Zatem milion złotych od Leszka Chmielewskiego wciąż czeka. Każdy może znaleźć projekty w swojej okolicy i zagłosować na stronie: www.urbanforms.org/lechstarter
Do oddania głosów, a tym samym wpłynięcia na pozytywną zmianę w swojej okolicy przekonuje juror z obszaru łączenie ludzi w miastach, Teresa Latuszewska–Syrda: Niemal wszystkie projekty będące przedmiotem programu LECHSTARTER prezentowały dużą wrażliwość społeczną. Bardzo pozytywny jest fakt, że projekty są reakcją na dostrzeżone problemy i realne potrzeby mieszkańców, występujące w najbliższym otoczeniu czy wśród lokalnej społeczności. W wielu projektach kładziono nacisk na tworzenie miejsc spotkań połączonych z różnorodną aktywnością kulturalną. Podobały mi się te inicjatywy, które zakładały uruchamianie pomysłowości mieszkańców.
Partnerem akcji jest Fundacja Urban Forms.
Lądek-Zdrój po powodzi: odbudowa i trudna droga do normalności [FOTO]
Lądek-Zdrój, malownicze miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, zostało poważnie dotknięte przez niedawną powódź, która przyniosła ogromne zniszczenia.