Newsello.pl

Startuje głosowanie w programie LECHSTARTER!

Już dzisiaj staruje kolejny etap programu Lechstarter, w którym Leszek Chmielewski przygotował aż milion złotych na projekty wpływające pozytywnie na funkcjonowanie polskich miast. Od 4 maja decyzja o tym, kto wygra, jest po stronie mieszkańców.
LECHSTARTER
LECHSTARTER

To oni w ogólnopolskim głosowaniu zadecydują, które propozycje zostaną zrealizowane. Głos można oddać na projekty, które zintegrują mieszkańców i umożliwią im kreatywne spędzanie czasu wolnego. Głosować można do 5 czerwca na stronie www.urbanforms.org/lechstarter.

W I etapie Programu LECHSTARTER zostało zgłoszonych około 170 projektów z pomysłami na zmianę polskich miast. Po obradach jury do głosownaia zostało zakwalifikowanych 87. Nadesłane propozycje to odpowiedź na faktyczne potrzeby mieszkańców. Dotyczą one czterech obszarów tematycznych: zazielenianie, zmienianie na ładne, łączenie ludzi i promowanie technologii. W obszarze łącznie ludzi znajdują się propozycje dla osób, dla których ważne jest zwiększenie dostępności do kultury i sztuki. Pojawiły się także ciekawe pomysły na stworzenie miejsc integrujących mieszkańców i dających im możliwość realizowania pasji oraz zainteresowań. Z obszaru łączenie ludzi w miastach można głosować aż na 47 projektów.

- Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas liczba zgłoszonych projektów. To pokazuje z jednej strony potrzebę istnienia programu LECHSTARTER, z drugiej udowadnia, że słusznie największego atutu programu upatrywaliśmy w odwoływaniu się do potencjału lokalnych społeczności. Teraz pora na kolejny sprawdzian – to mieszkańcy muszą zawalczyć, żeby w ich okolicy coś się zmieniło. Na etapie głosowania losy projektów i decyzję o tym, jakie zmiany zajdą dzięki Leszkowi Chmielewskiemu, oddajemy w ich ręce – zachęca do głosowania Karolina Hasińska przedstawiciel Lecha Premium, organizatora akcji.

Na projekty z całej Polski można głosować od 4 maja do 5 czerwca na stronie: www.urbanforms.org/lechstarter. Wśród pomysłów pojawiły się: upiększanie zaniedbanych parków, skwerów czy boisk oraz zazielenianie okolicy. Proponowane są także aplikacje, które usprawnią infrastrukturę miast oraz zadbają o ekosystem. Mieszkańcy poszukujący miejsc do kreatywnych spotkań, także znajdą coś dla siebie. Głosować można również na inicjatywy dotyczące rewitalizacji zapomnianych i zniszczonych obiektów oraz obszarów zielonych. Wszystkie projekty są bardzo różnorodne - wystarczy wejść na stronę programu i oddać głos na ten, który uznamy za najciekawszy!

Jak głosować?

Codziennie każdy może oddać jeden głos. Warto skorzystać z tej możliwości i wybrać ulubione pomysły, które uatrakcyjnią nasze otoczenie. Ogłoszenie wyników nastąpi już w czerwcu. Wówczas poznamy 25 zwycięskich inicjatyw. W ramach programu LECHSTARTER na realizację projektów, które pozytywnie zmienią polskie miasta, przeznaczone zostanie 5 grantów o wartości 100 tysięcy złotych oraz 20 mikrograntów po 25 tysięcy złotych. Zatem milion złotych od Leszka Chmielewskiego wciąż czeka. Każdy może znaleźć projekty w swojej okolicy i zagłosować na stronie: www.urbanforms.org/lechstarter

Do oddania głosów, a tym samym wpłynięcia na pozytywną zmianę w swojej okolicy przekonuje juror z obszaru łączenie ludzi w miastach, Teresa Latuszewska–Syrda: Niemal wszystkie projekty będące przedmiotem programu LECHSTARTER prezentowały dużą wrażliwość społeczną. Bardzo pozytywny jest fakt, że projekty są reakcją na dostrzeżone problemy i realne potrzeby mieszkańców, występujące w najbliższym otoczeniu czy wśród lokalnej społeczności. W wielu projektach kładziono nacisk na tworzenie miejsc spotkań połączonych z różnorodną aktywnością kulturalną. Podobały mi się te inicjatywy, które zakładały uruchamianie pomysłowości mieszkańców.

Partnerem akcji jest Fundacja Urban Forms.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również