Newsello.pl

Zmiana nawyków, a oszczędzanie pieniędzy

Największe znaczenie dla stanu portfela mają nasze nawyki. Czasem wystarczy zmienić kilka drobnych przyzwyczajeń, by polepszyć stan swoich finansów.
Zmiana nawyków, a oszczędzanie pieniędzy
Zmiana nawyków, a oszczędzanie pieniędzy

Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem finansowym Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała krótki przewodnik, jak kształtować swoje zachowania, aby oszczędzać.

Żeby zacząć pracować nad sobą i swoimi finansami, musisz uświadomić sobie, gdzie mogą leżeć przyczyny potencjalnych problemów oraz zacząć pracować nad zmianą swoich zachowań.

Nawyk za nawyk
Pożegnanie się z nawykiem nigdy nie jest proste. Wiele osób przegrywa walkę z nałogami lub szkodzącymi przyzwyczajeniami, ponieważ chcą całkowicie je wyeliminować w bardzo krótkim czasie. Nie tędy droga! Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą na zerwanie ze starym nawykiem jest zastąpienie go nowym. Potrzeba kilku tygodni, żeby nowy nawyk wszedł w krew. Doskonale widać to na przykładzie walki z papierosami. Uzależnionych od nikotyny często zachęca się np. do żucia gumy. Podobnie można pracować nad swoimi finansami.

Wystarczą trzy proste nawyki, aby zmienić swoją sytuację finansową i bardzo szybko odczuć w portfelu realne oszczędności.

1. Najpierw płać sobie
Zaraz po otrzymaniu wypłaty przelewaj określoną kwotę na swoje konto oszczędnościowe. Nie zaczynaj od płacenia rachunków czy zakupów. Zacznij od płacenia samemu sobie. Kiedy oszczędzanie wejdzie ci w krew, zaczniesz budować swoje oszczędności. Największa wymówka tych, którzy nie oszczędzają, to brak pieniędzy, które można odłożyć. Zawsze im ich brakuje, gdyż z oszczędzaniem czekają do samego końca miesiąca. Rób dokładnie odwrotnie i zawsze najpierw płać sobie.

2. Poznaj efekt latte
Tak jak palacz zastępuje papierosa gumą do żucia, tak ty możesz zastąpić zbędny wydatek, wrzuceniem pieniędzy do skarbonki. Tzw. „efekt latte” polega na rezygnacji z małych i zarazem drogich przyjemności, takich jak np. tytułowa kawa latte w kawiarni. Zamiast tego, kawę pijemy w pracy lub w domu, a kwotę którą zamierzaliśmy wydać – odkładamy na konto oszczędnościowe. Jeśli będziesz w stanie zrezygnować z takich małych przyjemności i regularnie odkładać w zamian pieniądze, to będzie to nawyk przynoszący bardzo wymierne korzyści. Kawa za 15 zł wypijana 10 razy w miesiącu, to 1800 zł oszczędności rocznie! Oczywiście kawa jest tu tylko przykładem - podobnych drobnych wydatków może być bardzo wiele. Na stronie kapitalni.org znajdziesz przydatny kalkulator, który pozwoli ci przekonać się, że nawet małe cięcia w wydatkach mogą przynieść duże oszczędności.

3. Plan to podstawa
Planuj wydatki w skali miesiąca i roku, planuj wcześniej prezenty świąteczne, wyjazdy i wszystkie wydarzenia, o których wiesz z wyprzedzeniem. Pozwoli ci to uniknąć nieprzewidzianych wydatków i ograniczy potencjalny stres. Planowanie nawet zwykłych zakupów przed wyjściem do sklepu może dać ci kilkaset złotych dodatkowych oszczędności! Trzymanie się konkretnych produktów to unikanie innych, z reguły zbędnych, wydatków. Jeśli realizujesz swój plan zakupowy krok po kroku, dużo mniej uwagi poświęcasz na promowane przez sklepy towary, których nie potrzebujesz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również