Newsello.pl

Jutro Barbórka - górnicy zapraszają do Wałbrzycha

Pierwszy raz na Dolnym Śląsku w tradycyjnych obchodach Barbórki mogą wziąć udział wszyscy, nie tylko osoby pracujące pod ziemią
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Górnicy zapowiadają, że odkryją przed nami tajemnice kopalni, opowiedzą legendy i przybliżą tradycje związane z ich zawodem. 4 grudnia Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza do wspólnego świętowania dnia Św. Barbary – patronki trudnej pracy.

Legenda mówi, że Święta Barbara została skazana na śmierć za potajemne przyjęcie wiary chrześcijańskiej. Katem został jej ojciec Dioskur z Heliopolis - wysoki dostojnik, którego raził piorun w momencie wykonywania wyroku. Źródła mówią, że tym sposobem Barbara została orędowniczką w czasie burzy i pożarów oraz patronką narażonych na wybuchy, w tym i górników. Do dziś jej figury znajdują się w wielu kościołach, w kopalnianych cechowniach i domach. 4 grudnia, czyli dzień Św. Barbary, zgodnie z tradycją rozpoczyna poranny przemarsz orkiestry górniczej grającej hymn, a następnie do wieczora trwają wesołe biesiady górnicze. Tak będzie i w tym roku.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu chcąc kultywować cenne tradycje regionu zaprasza na obchody Barbórki, która w tym roku nabierze zupełnie nowego wymiaru.
- Zgodnie z naszą misją chcemy przekazywać wiedzę o wałbrzyskich tradycjach przemysłowych kolejnym pokoleniom – mówi Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. - Będzie to pierwsze na tak szeroką skalę wydarzenie celebrujące górnicze tradycje regionu, a jednocześnie wyjątkowe święto rodzinne z mnóstwem atrakcji – dodaje.

Na czas Barbórki, Stara Kopalnia udostępni swoją unikatową przestrzeń, w której odbędą się tradycyjne w górnictwie Karczma Piwna i Babski Comber. Karczma piwna odbywa się według określonego rytuału i dostępna jest tylko dla panów. Uczestnicy biesiadują przy długich stołach, śpiewając pieśni, opowiadając dowcipy, a także niezwykłe historie i legendy górnicze. Natomiast specjalnie dla pań przygotowano żeńską wersję biesiady o nazwie Babski Comber. Dzieci podczas Barbórki będą mogły wziąć udział w zabawie „Karlik” – atrakcyjnych warsztatach obejmujących lepienie z gliny motywów górniczych, wykonywanie czako z papieru czy malowanie węglem. Nie zabraknie dziecięcych występów artystycznych, gier, zabaw z nagrodami, czy zdjęć z górnikami. Na zakończenie dnia świętej Barbary zaplanowany został koncert zespołu NERVY.

Kolejnego dnia – 5 grudnia – w przemysłowych wnętrzach byłej Kopalni Julia, będzie można zobaczyć wystawę fotografii industrialnej, której wernisaż odbędzie się 4 grudnia o godz. 18.00. 4 i 5 grudnia można będzie obejrzeć także instalacje świetlne i dźwiękowe - kopalniane maszyny w formie nowoczesnych prezentacji audiowizualnych. O godzinie 16.00 w sobotę organizatorzy zapraszają na projekcję filmu Kazimierza Kutza pt. „Paciorki jednego różańca” w otwartym na tę okazję Kinie Górnik. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest Jarmark Barbórkowy z regionalnymi produktami oraz możliwość udziału w towarzyszących wydarzeniach kulturalnych – projekcjach filmów oraz spotkaniach z autorami książek. – Liczymy, że festiwal stanie się tradycyjną i popularną atrakcją w naszym regionie, docenianą przede wszystkim ze względu na niepowtarzalną atmosferę oraz różnorodność programu i atrakcji dla całej rodziny – podsumowuje Anna Żabska.

Specjalne zaproszenie na Barbórkę w ubiegłym tygodniu górnicy przywieźli także dla Wrocławia. Podczas uroczystego przemarszu górniczej parady przez wrocławski Rynek, uczniowie wałbrzyskich szkół oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” w tradycyjnych strojach rozdali Wrocławianom specjalne zaproszenia na Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2015.

Wałbrzych od wieków był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, a w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. W tym też czasie Wałbrzych stał się miastem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90.tych XX wieku. Chociaż już od prawie dwudziestu lat nie wydobywa się w Wałbrzychu węgla, to dziedzictwo górnicze miasta żyje nadal w pamięci byłych pracowników kopalń i ich rodzin.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również