Newsello.pl

Nadchodzi cyfrowa rewolucja służby zdrowia

O nadchodzących zmianach opowie nam Piotr Miluski, project manager LekSeek Polska ; oraz Filip Diks, kardiolog.
Nadchodzi cyfrowa rewolucja służby zdrowia
Nadchodzi cyfrowa rewolucja służby zdrowia

Dostaniemy e-receptę, elektroniczne zwolnienie lekarskie, a na wizytę będziemy mogli umówić się przez Internet – już w przyszłym roku nasza służba zdrowia stanie się bardziej cyfrowa. Z jakich e-usług skorzystamy?

− Nadchodzący rok będzie okresem diametralnych zmian w polskiej służbie zdrowia. W pierwszym kwartale pojawi się w Polsce e-recepta. Pacjent przychodząc do lekarza nie będzie już otrzymywał papierowego wydruku, czy recepty wypisanej ręcznie. Jedyne co dostanie to SMS z kodem z którym będzie się musiał udać do dowolnej apteki , gdzie ta recepta będzie już na niego oczekiwała – mówi newsrm.tv Piotr Miluski, ekspert Gabinet drWidget. Elektroniczne recepty są już od 7 lat w Estonii. Z takiego rozwiązania korzystają także mieszkańcy Norwegii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Włoch, Islandii i Grecji.

Od 1 lipca 2018 roku zapomnimy o tradycyjnych zwolnieniach lekarskich. Dokument będzie wystawiany w formie elektronicznej. Lekarz będzie musiał jedynie wprowadzić PESEL pacjenta i ustalić powód zwolnienia. System sam wypełni resztę rubryk i roześle dokument zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Kolejna zmiana jaka nas czeka to pojawienie się Internetowego Konta Pacjenta, które pozwoli pacjentom umówić się na wizytę i sprawdzić historię swojej choroby.

- Zastosowanie nowych technologii pozwala usprawniać codzienną pracę. Może pozwolić na uniknięcie części klasycznych wizyt w gabinecie, a przez to możemy zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów – mówi Filip Diks, kardiolog.

Z takich rozwiązań można już korzystać za pomocą oprogramowania Gabinet drWidget. Program pomaga w zarządzaniu przychodnią lub indywidualnym gabinetem. Oprogramowanie powstało przy współpracy wybitnych ekspertów, którzy przez wiele miesięcy testowali jego możliwości, tworząc program maksymalnie dostosowany do potrzeb i standardów środowiska medycznego. Co istotne – w praktyce program nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy informatycznej, ponieważ jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Raport "E-zdrowie oczami Polaków”, przygotowany przez firmę LekSeek Polska pokazał, że lekarze w Polsce więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę. Szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 min, wypisywanie recept 4,01 min, wypisywanie zwolnień 4,09 min, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 min. Według ankietowanych, lekarz podczas przeciętnej wizyty poświęca ponad 16 minut na czynności organizacyjne. Przy założeniu, że wizyta trwa 20 minut, lekarzowi zostają nieco ponad 3 minuty na zbadanie pacjenta.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również