Newsello.pl

Milion złotych na granty dla polskich miast i ich mieszkańców w programie LECHSTARTER

Od 1 lutego można zgłaszać pomysły na tworzenie nowych miejsc integracji, organizację miejskich aktywności i inicjatyw lub wykorzystanie innowacyjnych technologii.
LECHSTARTER
LECHSTARTER

Wszystkie projekty muszą mieć jeden cel – usprawniać życie w mieście i łączyć mieszkańców. Ogólnopolskie głosowanie wyłoni 15 najciekawszych inicjatyw, a na ich realizację marka Lech Premium, organizator akcji, przeznaczy aż milion złotych!

Pierwsza edycja programu pokazała, że mieszkańcy polskich miast chcą i potrafią zmieniać swoje otoczenie oraz dbać
o wspólną przestrzeń. Powstało 25 kreatywnych inicjatyw m.in. w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Olsztynie czy Bydgoszczy. Wszystkie projekty angażowały i jednoczyły wokół siebie ludzi, którym zależy na tym, by ich miasta stawały się lepsze. Dlatego też tegoroczna odsłona LECHSTARTERA koncentruje się na zmianach, dzięki którym społeczności, sąsiedztwa czy grupy z podobnymi zainteresowaniami i potrzebami, będą mogły jeszcze bardziej się integrować. - Miasta są naturalną przestrzenią budowania więzi międzyludzkich. Jesteśmy przekonani, że w ich mieszkańcach drzemie mnóstwo pozytywnej energii, trzeba tylko pomóc ją uwolnić. Dlatego właśnie ich Leszek Chmielewski chce inspirować do działania. Chcemy, aby powstały projekty naprawdę zmieniające życie w mieście i skrojone dokładnie pod tych, którzy właśnie na takie projekty liczą i czekają. Bo Leszek Chmielewski uwalnia potencjał i energię, jaka drzemie w mieście i jego mieszkańcach - zachęca Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora LECHSTARTERA.

Jak zdobyć granty od Leszka Chmielewskiego, czyli LECHSTARTER w pigułce
Zgłoszenia do programu są przyjmowane od 1 do 22 lutego za pośrednictwem strony: lechstarter.pl. Stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty działające na rzecz lokalnych społeczności, wyszczególnione w regulaminie, mogą zgłaszać tam swoje projekty. Pomysły muszą dotyczyć jednego z trzech nowych obszarów tematycznych. Są to:
• Innowacje dla miasta i ludzi, czyli projekty wykorzystujące nowe technologie w rozwiązaniach (aplikacje, urządzenia etc.) usprawniających funkcjonowanie w miastach.
• Miejskie akcje i kooperacje, czyli organizacja wydarzeń, warsztatów i innych aktywności dla mieszkańców.
• Nowa miejska przestrzeń, czyli powstawanie nowych miejsc, rewitalizacja starych przestrzeni, które będą miejscami integracji i spędzania czasu.

Wnioski spełniające kryteria formalne trafią w marcu pod obrady eksperckiego Jury, które wybierze 45 najciekawszych. Jednak głos decydujący w LECHSTARTERZE będą mieć internauci, w ogólnopolskim głosowaniu!

W maju nastąpi ogłoszenie wyników – głosujący wyłonią 15 inicjatyw, które zdobędą granty od Leszka Chmielewskiego w formie pięciu grantów o wartości 100 000 zł lub dziesięciu mikrograntów na 50 000 zł. 

Realizacja zwycięskich projektów  potrwa do 30 września tego roku.

Dobry projekt, czyli jaki?
Podczas drugiej edycji LECHSTARTERA w skład jury wchodzą eksperci, których znakiem rozpoznawczym jest nieszablonowe myślenie i zaangażowanie w tematykę przestrzeni publicznej. Teresa Latuszewska–Syrda, założycielka Fundacji Urban Forms, odpowiada za obszar Miejskie akcje i kooperacje i będzie oceniać m.in. użyteczność oraz dostosowanie projektów do realnych potrzeb społeczności. - Miasta to nie tylko budynki czy ulice. To przede wszystkim ludzie i dlatego potrzebne są wspólne inicjatywy i miejsca, w których można się spotykać i wychodzić z domów, by rozwijać swoje zainteresowania, poznawać sąsiadów. Czekam na projekty śmiałe, odważne, niezwykłe, ładne oraz takie, które będę spełnieniem nie tylko potrzeb, ale i marzeń mieszkańców – podkreśla jurorka.

Innowacje dla miasta i ludzi to obszar kompetencji Yuriego Drabenta, pioniera branży social media w Polsce. Zwraca on uwagę, że nowe technologie, które mają służyć mieszkańcom, powinny przede wszystkim być pożyteczne oraz intuicyjne – łatwe w obsłudze dla każdego użytkownika. - Czekam na projekty, które nie będą przerostem formy nad treścią, czymś nierealnym do zrealizowania. Taki pomysł np. aplikacji ma dobrze działać i ułatwić mi życie. Sam chcę z takich rozwiązań korzystać, bo miasta rozwijają się w tempie astronomicznym, a innowacyjne rozwiązania często pozwalają mi żyć efektywniej – wyjaśnia.

Filip Springer – reporter, fotograf, autor publikacji o architekturze miast, odpowiedzialny za obszar Nowa miejska przestrzeń, zaznacza, że powstałe miejsca muszą być dobrze przemyślane: innowacyjne, estetyczne,  ale także atrakcyjne pod względem swojego przeznaczenia. – Projekty upiększające miasta nie zawsze potrafią łączyć mieszkańców, dlatego będę zwracał uwagę na cel i rolę pomysłu; jak zapewni on sobie zainteresowanie społeczności
 i odpowie na jej potrzeby. Przestrzeń publiczna w polskich miastach się kurczy, dlatego liczę na to, że takie działania pozwolą wyznaczyć nowy trend w kreowaniu nowych wspólnych przestrzeni – zdradza swoje kryteria oceny juror.

Regulamin programu LECHSTARTER znajduje się na stronie lechstarter.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również